Výstava k 91. narozeninám Jiřího Suchého začíná již tento týden

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 29. listopad 2022 17:41
Výstava k 91. narozeninám Jiřího Suchého začíná již tento týden Ilustrační, foto: Plzeňská filharmonie

CO KRESLÍM, KDYŽ NEHRAJU je název výstavy plzeňského rodáka Jiřího Suchého v Galerii města Plzně. Vernisáž výstavy se koná ve středu 30. listopadu.

Výstava grafik, kreseb a návrhů kostýmů je připravena jako pocta čestnému občanu města Plzně a plzeňskému rodákovi Jiřímu Suchému k jeho 91. narozeninám. Výstava v Galerii města Plzně je také jeho devadesátou první výstavou v pořadí, což, jak vtipně autor poznamenal, přímo od narození takto neplánoval. Autor vytvořil stovky litografií, ve kterých se odráží jeho poetika, dadaismus a lehce surreální sny.

Obrazy Jiřího Suchého jsou tematicky často provázány s jeho divadelní nebo literární tvorbou. Objevuje se v nich typická poetika, laskavý humor, hravost, smyslnost a láska k českému jazyku. Výstava v Galerii města Plzně nabízí příležitost, jak vidět Jiřího Suchého jinýma očima. Sám sebe popisuje Jiří Suchý jako workoholika a za jedinou příležitost ke zklidnění a soustředění považuje právě chvíle, kdy kreslí. 

Vernisáž výstavy proběhne 30. listopadu v 17:00. Doprovodný program nabídne 4. prosince mezi 13:00 a 17:00 workshop pro veřejnost se vstupem zdarma. Další workshop pro veřejnost se bude konat 1. ledna 2023 opět od 13:00 do 17:00.