Vítězná rozlučka s rokem 2022. Mertl s Kodýtkem řídili výhru Plzně nad Kometou

Od - pátek, 30. prosinec 2022 20:27
Vítězná rozlučka s rokem 2022. Mertl s Kodýtkem řídili výhru Plzně nad Kometou foto: HC Škoda Plzeň

Přesto, že po první třetině prohrávali 0:2, vybojovali hokejisté Plzně v posledním utkání v tomto roce proti Kometě Brno tři body. Od té doby už se totiž trefovali jen indiáni, kteří nakonec zvítězili 5:2. Dva góly vstřelil Petr Kodýtek s Tomášem Mertlem, jednu trefu přidal Jan Schleiss.

První velkou příležitost měl hostující Jan Süss, který v rychlém přečíslení dvou na jednoho dostal přihrávku na levou stranu, Pavlát ale stačil skvěle zasáhnout. Následně se před branku dral Luboš Horký, který zkoušel bekhendové zakončení, plzeňský brankář si nicméně našel kotouč ve své lapačce. Avšak posléze ani on už nestačil zasáhnout. Petr Holík skvěle načasoval přihrávku na hranu brankovišt, kam si najel opět Luboš Horký. Ten následně udělal Pavlátovi kličku a záhy zakončil do téměř prázdné brány. Škodovka se dlouho nemohla vůbec dostat do zakončení, až v polovině první třetiny si nabruslil na vrchol pravého kruhu Petr Kodýtek, který jedovatou ranou vystrašil Dominika Furcha. Na druhé straně se pokoušel zdvojnásobit hostující vedení Jakub Flek, jeho teč ale skončila těsně vedle brány. Nakonec to ale netrvalo dlouho a hosté se v úvodní periodě přece jen ještě jednou dočkali. Další rychlý protiútok vyřešil Kučeřík přihrávkou na Radka Koblížka, který měl znovu před sebou jen poloprázdnou domácí branku. Po dvaceti minutách vedlo Brno na západě Čech 2:0.

Pokud úvodní část patřila jasně Kometě, tak v prostřední třetině to bylo zcela naopak. Krátce po návratu ze šaten měl velkou šanci Kodýtek, který šikovně tečoval kotouč, avšak neujala se ani dorážka Filipa Suchého. Ovšem nedlouho poté si konečně indiáni zahráli přesilovou hru, jelikož v Liberci nedostali ani jednu a tu hned také využili. Zámorský přiťukl puk na pravou stranu, kde byl Rekonen, ten následně křižným pasem oslovil Jana Schleisse a domácí kapitán mířil do černého. Vstřelená branka domácí povzbudila a následující minutu hned mohlo být srovnáno, jenomže po přihrávce Langa pálil Mertl jen do betonu Furcha. Vzápětí měl již třetí velkou šanci v zápase Kodýtek, kterému puk naservíroval od zadního mantinelu Hrabík, avšak Furch byl znovu lepší než reprezentační útočník. Tlak indiánů sílil, ale vyrovnat se nepovedlo ani Michalu Houdkovi, který měl před sebou dálnici volného místa. Až z další akce se Plzeň dočkala zaslouženého vyrovnání. Aleksi Rekonen našel přes šíři brankoviště u druhé tyče Tomáše Mertla, který z voleje trefil opuštěnou část klece. Západočeši mohli nakonec dovršit velký obrat, ale Jakub Pour nemířil přesně.

Třetí dvacetiminutovka nemohla pro domácí začít lépe. Hned ve druhé minutě našel Kremláček rozjetého Tomáše Mertla, který krátce za modrou čárou vystřelil a Furchovi překvapivě propadl puk až do sítě. Avšak radost domácích fanoušků nemusela mít dlouhého trvání, Adam Raška se prokličkoval až před Pavláta, ten ale skvělým zákrokem svůj tým podržel. Následně Mertl útočil na hattrick, domácí forvard se dostal do samostatného úniku, ale zakončit se mu nakonec vůbec nepovedlo. Jan Schleiss vzápětí pálil z osy hřiště, Dominik Furch byl ovšem na jeho ránu připraven. Stejný hráč to zkoušel krátce za polovinou třetí třetiny ještě jednou, kapitán Škody se tentokrát protlačil až před gólmana Komety, z dobré příležitosti však poslal kotouč nad branku. O minutu později se tak Schleiss proměnil do role přihrávajícího, po jeho pasu byl před Furchem sám Petr Kodýtek a ten přesnou ranou zvýšil domácí vedení již na rozdíl dvou branek. Kometa vzápětí vrhla všechny síly do útoku. Pět minut před koncem Brno sáhlo k odvolání brankáře, avšak po přihrávce Hrabíka prázdnou bránu bleskově trefil Petr Kodýtek, který tak vstřelil svou druhou branku v zápase. Závěr už si Škoda svědomitě pohlídala, na závěr roku 2022 porazila brněnskou Kometu 5:2.