Ve foyer Nové scény DJKT se uskuteční vernisáž výstavy Květy Monhartové

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 29. leden 2023 07:28
Ve foyer Nové scény DJKT se uskuteční vernisáž výstavy Květy Monhartové Foto: Muzeum Chodska v Domažlicích

„Květa Monhartová – obrazy“. To je název výstavy šedesáti obrazů významné plzeňské malířky a básnířky. Na vernisáž výstavy ve Foyer Nové scény jste zváni 31. ledna od 16:30.

Málokdo by při setkání s touto šarmantní dámou hádal, že hlavním povoláním byla zubní laborantkou a umění studovala pouze soukromě! Květa Monhartová je významnou představitelkou plzeňské malby. Proslavila se jako portrétistka, kreslířka i malířka, ale také básnířka. Je členkou a představitelkou Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, členkou výtvarné skupiny P 89 a členkou Střediska západočeských spisovatelů. Velmi často bývá označována jako 'první dáma plzeňské malby'.

„Jsem ráda, že se mi podařilo v této rozsáhlé výstavní ploše představit alespoň části vzniklých souborů. Na samém začátku v přízemí to jsou figurální motivy postavené na černé barvě,“ říká Květa Monhartová a pokračuje: „Další cykly. Tělo jako krajina. Tělo – znak. Židle. Daly mi možnost bavit se.  Inspirace sídlištěm, kterým denně procházím. Dům plný psů.“ Poslední téma výstavy je divadlo. „Činohra, opera, balet, muzikál. Divadlo, kolik emocí na malé ploše, v krátkém časovém úseku. Vznikají proto polyptychy, které porušují tradiční žánry, přecházejí od realistické kresby ke znaku, nebo k velkému detailu. Spojuji je, přibližuji se tak k vlastnímu pocitu, které mi divadlo přináší. Současně je to můj přínos do tohoto divadelního prostoru,“ uzavírá Květa Monhartová.

Výstava, která se koná pod záštitou radní města Plzně Elišky Bartákové, bude k vidění do 11. května 2023 vždy hodinu před a v průběhu představení.