Venkov má smůlu. Plzeňský kraj sníží výrazně dotace na jeho obnovu a stabilizaci

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 3. leden 2021 10:38
plzen_cz_vesnice ilustrační foto

Plzeňský kraj příští rok výrazně sníží dotace malým obcím na obnovu a stabilizaci venkova. Důvodem jsou propady daňových příjmů a koronakrize. Věří ale, že během roku najde dodatečné zdroje a podpora vesnic, která je spolu s dopravou hlavní prioritou kraje, posílí. Informoval o tom náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN).

Kraj rozdělí příští rok v Programu stabilizace a obnovy venkova (PSOV) na dotacích malým obcím do 2000 obyvatel celkem 60 milionů korun, na letošek měl schválených 115 milionů Kč.

"Mám obrovskou radost z toho, že i přes tu tíživou situaci, která se dnes vine celou republikou s rozpočty krajů, jsme PSOV zachovali. Sice jsme ho, prozatím, krátili na 60 milionů korun, ale i tak je to částka, která v porovnání s jiným kraji nemá obdoby," řekl Bernard. Podle něj kraj díky dobré hospodářské situaci může peníze vydat, protože v rezervním fondu má našetřeno přes 1,1 miliardy Kč.

Pokud kraj dostane více z rozpočtového určení daní, je podle Bernarda jednou z jeho hlavních priorit navýšení částky do PSOV. "Myslím si, že se určitě v programu dostaneme v příštím roce na 80 až 90 milionů," řekl. Podle Bernarda jde o pomoc nejmenším obcím. Zároveň tím kraj přispívá k udržení zaměstnanosti, protože peníze jdou na silnice, školy a chodníky. Obce do 1000 obyvatel mohou žádat až o 500.000 Kč, obce nad 1000 obyvatel do 300.000 Kč.

Opoziční ANO v pondělí odmítlo schválený rozpočet kraje na rok 2021. Jedním z argumentů bylo právě snížení podpory obcím. Například zastupitel František Konvář (ANO) uvedl, že na škrty v podpoře regionálního rozvoje a v silnic doplatí nejvíce venkov.

PSOV je u obcí oblíben pro svoji jednoduchost. Kraj ho vyhlašuje od roku 2005. Každý rok vyřizoval na 340 žádostí. V kraji žije 592.000 obyvatel, z toho v Plzni zhruba 195.000. Venkov zaujímá téměř 70 procent území kraje, 351 z 501 obcí má méně než 1000 obyvatel.

čtk