Představitelé obvodu nejprve zamířili k pomníku Lidice – varují!, který se nachází v parku U Bazénu na Lochotíně. Místo připomíná oběti vyhlazení obce Lidice, od kterého letos uplynou už 83 roky. Další vzpomínka se konala u bolevecké sokolovny. „Zdejší pamětní deska připomíná památku Karla Haška, Ludvíka Křišťana a Josefa Špačka, oběti války z řad sokolů,“ uvedla starostka Jedničky Ivana Bubeníčková, kterou doprovodili místostarostové Miroslav Šuma a Jiří Rezek a také předsedkyně finančního výboru Lucie Pernglau. K vedení obvodu se připojili též zástupci města Plzně.
Všichni se poté přemístili k domu někdejšího policejního inspektora Václava Krále Pod Záhorskem 1. Zde se na přelomu let 1941 a 1942 ukrývali parašutisté ze skupiny Anthropoid Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kterým Královi poskytli útočiště. Gabčík s Kubišem byli pověřeni úkolem zneškodnit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Rodina Václava Krále za své hrdinství zaplatila cenu nejvyšší – Václav i Pavla Královi byli spolu se sedmnáctiletou dcerou Helenou umučeni v roce 1942 v koncentračním táboře Mauthausen.
Pietního aktu Pod Záhorskem se kromě vedení Jedničky a zástupců města Plzně zúčastnil také velitel lochotínských strážníků se svými kolegy a v neposlední řadě plzeňský výtvarník a sochař Stanislav Bukovský, autor bust Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Bukovský ve svém krátkém projevu zdůraznil význam a úlohu odbojářů za války. „Jen díky jejich vyjednávacímu úsilí měli Američané minimální ztráty mezi vojáky. Odbojáři odvedli velký kus práce a nesmíme na ně zapomínat,“ pronesl Stanislav Bukovský.
Po poledni se vedení prvního plzeňského obvodu vydalo na Rooseveltův most, kde spolu s vedením třetího obvodu a městským radním Vlastimilem Golou zavzpomínalo na hrdinství Jindřicha Křečana, jenž padl na tomto místě během povstání 5. května 1945. Křečan byl zapojený do odbojové skupiny Kolo na Střele a na mostě se tehdy pokusil zastavit auto obsazené německými vojáky. Ti ho střelili a on svým zraněním na místě podlehl. Bylo mu jen 30 let.
Město Plzeň si každoročně připomíná konec druhé světové války již tradičními Slavnostmi svobody, které se letos konají v termínu od 2. do 6. května. První plzeňský obvod se k nim letos připojuje pořádáním větší akce na Bolevecké návsi, která nese název Swing u lípy svobody.
V sobotu 3. května ve 14:00 přijela na náves menší kolona historických vojenských vozidel, která za války využívala československá armáda. Vojáci přivezli tanečníky z klubu Dance by Lion´s, kteří zde zatančili na živou muziku v podání plzeňské swingové kapely Zhirawski Memory Band. Akce vyvrcholila v 16:00 u lípy svobody, kde přítomní uctili památku Barbory Raisové, někdejší obyvatelky přilehlého statku U Matoušů, která v pětačtyřicátém, těsně před samým koncem války, vyvěsila na lípu před statkem československou vlajku, a projevila tím obrovskou odvahu a vlastenectví. Historické vojenské vozy zůstaly na návsi do 17:00.