×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Ve velkochovu v Brodu nad Tichou se našla ptačí chřipka i v další části haly

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 3. leden 2023 10:03
Ve velkochovu v Brodu nad Tichou se našla ptačí chřipka i v další části haly ilustrační. Foto: pixabay

Ptačí chřipka zasáhla podle výsledků testů i druhou polovinu zasažené haly velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Likvidovat se tak bude postupně až 220 tisíc nosnic.

Ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka, potvrdila Státní veterinární správa (SVS) v pátek. A to konkrétně v oddělené sekci jedné ze tří hal. Původně mělo být utraceno asi 120 tisíc slepic. V pondělí večer ale testy prokázaly nákazu i v druhé části zasažené haly. "Výsledky průběžně vyšetřované drůbeže ze zbývajících dvou hal jsou zatím negativní," potvrdil mluvčí SVS Petr Vorlíček s tím, že kolem ohniska byla v souladu s legislativou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.

V průběhu úterý přitom byla zahájena likvidace, která bude probíhat dva až tři dny. Na řešení situace výskytu ptačí chřipky v chovu drůbeže se bude podílet Krajská veterinární správa v Plzni a Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje. "Máme připravené týlové zabezpečení a dekontaminační stanoviště, stejně tak jako osobní ochranné prostředky nutné pro podobné situace. Dále jsme vyvtořili prostor pro štáb velitele zásahu, odpočinkový prostor pro zasahující nebo prostor pro převlékání z kontaminovaných osobních ochranných pomůcek. Na místě je i speciální kontejner a rám pro dekontaminaci techniky ze Záchranného útvaru HZS ČR - záchranné roty Zbiroh," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Firma Česká drůbež s.r.o. v Brodu chová ve třech halách rozdělených na poloviny 742 tisíc nosnic.

321998367 553993309669299 435547017680325773  n XL