V Touškově u Plzně po více než sto letech znějí všechny čtyři zvony

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 12. červen 2022 14:36
V Touškově u Plzně po více než sto letech znějí všechny čtyři zvony Foto: M. Sedláček

Po více než sto letech ve městě Touškov u Plzně znovu znějí všechny čtyři zvony. Spolku Náš Touškov se díky sbírce podařilo doplnit zvonový fond kostela Narození svatého Jana Křtitele o dva nedávno odlité zvony. V sobotu odpoledne je vyzvedl jeřáb do zvonice. Tímto se podařilo završit dvouleté úsilí, na kterém se podílely desítky lidí.

Sbírku na doplnění zvonové stolice vyhlásil místní spolek před dvěma lety. Dva zvony ze čtyř byly zrekvírovány za první světové války. Ve věži zůstal jediný nejstarší zvon Nejsvětější Spasitel, který byl po více než 400 letech v havarijním stavu, a ještě jeden malý. Cílem bylo vybrat peníze a nechat odlít alespoň jeden, a to konkrétně druhý největší zvon svatý Benedikt.

Postupně přispěli místní i obyvatelé z okolních obcí, farníci, obce, ale i lidé, kteří mají vazbu na Touškov. Peníze dal také Plzeňský kraj. Situaci ale loni zkomplikovalo zdražení výrobního materiálu. Cena se během půl roku navýšila o 300.000 korun, i tak se ale díky krajské dotaci podařilo vybrat všechny potřebné prostředky jak na odlití, tak i na zavěšení.

Nový zvon svatý Benedikt o průměru 120 centimetrů se do místního kostela přivezl loni. Místní ho slavnostně přivítali na státní svátek v září. Zvon nese znaky obcí, hasičů i jména některých dárců. Na začátku letošního roku se díky soukromému dárci podařilo odlít i druhý chybějící zvon Panna Marie a vybrat peníze na jeho zavěšení.

"Teď jsme ve fázi, kdy místo jednoho zvonu zavěšujeme zvony dva," řekla Kateřina Duchková ze spolku Náš Touškov. Oba zvony přivezlo do kostela v průvodu koňské spřežení. Zvony byly posvěceny a jeřáb je vytáhl do 22 metrů vysoké věže. Opravit se podařilo také původní zvon, společně s nejmenším jsou v kostele nakonec všechny původní zvony. "Zvony tak budou další desetiletí nebo spíše staletí zvonit pro celé Město Touškov a jeho okolí," dodala Duchková.