Farmáři doufají, že nepřijdou silné deště nebo vítr, které by znehodnotily kvalitu zrna, nebo kroupy, které by poškodily už zralé klasy.
Šéf krajské agrární komory a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti Jaroslav Šíma uvedl, že kvalita sklízených obilovin je zatím slušná. Výnosy ozimého ječmene, jehož se zatím v regionu sklidilo nejvíc - 90 procent ploch, jsou na dobrém průměru, o pětinu lepší než loni. Sečení ozimé pšenice, hlavní plodiny žní, a řepky jsou v začátcích. Pokud farmáři podle Šímy zaseli pšenici včas před pozimními dlouhými dešti, tak by měli mít solidní výnosy i kvalitu. "Zatím jsem mírný optimista, je to lepší než loni," uvedl.
Počasí je ale podle Šímy velmi proměnlivé. "V předpovědích jsou každý den jednotky milimetrů srážek. A do konce července meteorologové neslibují extra změnu," uvedl. Osečtí už posekali část pšenice, kterou pak museli sušit, což prodražuje náklady na sklizeň, a pravděpodobně to tak bude i u řepky. Když je vlhkost nad 17 procenty, tak vznikají ztráty při sečení a zrno se musí sušit.
Nabízené výkupní ceny za ječmen jsou 3500 až 3700 korun za tunu a u pšenice nad 4000 Kč/t, přitom zemědělci by podle Šímy potřebovali minimálně o tisícikorunu více. "Loni si žádná plodina na sebe nevydělala, všechno táhla živočišná výroba," uvedl. Podobně je na tom řepka s cenou nad 12.000 Kč/t. Měla by být až o 4000 Kč vyšší, aby se pokryly všechny náklady s mírným ziskem, řekl.
Zemědělské a obchodní družstvo Mrákov na Domažlicku má podle předsedy Jiřího Schambergera sklizený ozimý ječmen, jehož kvalita a výnosy jsou lepší než loni. U řepky, s níž začali ve středu, neočekávají velké výnosy, pšenici zatím sklízet nezačali. "Pořád do toho prší. Kdyby nebylo tolik vody, tak jsme podstatně dál. Dopoledne měříme vlhkost na poli, a pokud to vůbec projde kombajnem, tak do toho jedeme," řekl.
Zemědělské družstvo vlastníků Štichovice dokončuje sklizeň ozimého ječmene. Předseda Václav Bulín si pochvaluje jeho kvalitu, jakou už dlouho nepamatuje. Také výnosy jsou zatím velmi dobré. Do skladů už se naváží první řepka. "Je pěkná, obsah oleje průměrný. Výnosy kolem 3,5 tuny, což není špatné, ale jsou to začátky," uvedl. Podle Bulína firmě brání počasí v plynulé sklizni. "Ať zaprší a něco spadne a pak ať se udělá týden teplo. Teď je pořád vlhkost a nejde to sklízet," uvedl. Ceny jsou zatím podle Bulína nízké.
"Začali jsme s řepkou. Výnosově spíš průměr," řekl Radek Hora, šéf Asociace soukromého zemědělství Plzeňsko, který má v Chouzovech farmu se 100 hektary. Kvalita pšenice i výnosy jsou zatím dobré. "Počasí sklizeň komplikuje. Dnes jsme nevyjeli," řekl. Podle něj nemusí ani moc pršet, ale na zavlhnutí to stačí, protože je vysoká vlhkost vzduchu.
čtk