V Plzeňském kraji už testuje Fakultní nemocnice v Plzni, připravují se i Klatovy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 17. březen 2020 11:15
Nemocnice Klatovská Klatovská nemocnice. Ilustrační foto

Laboratoř Fakultní nemocnice v Plzni začala vyhodnocovat testy na koronavirus. Pro začátek má 200 sad na testování, brzo by měla dostat další. Další laboratoř pro vyhodnocování testů se připravuje v nemocnici v Klatovech, kde by měla začít fungovat zhruba do týdne, řekl primář klinických laboratoří Richard Pikner.

V kraji je zatím jedno stabilní odběrové místo na infekční klinice fakultní nemocnice. Dosud jezdila jedna odběrová sanitka, ode dneška jsou v kraji celkem tři. Tento týden přibude také mimo jiné v areálu bývalé vojenské nemocnice venkovní stanoviště pro odběry.

V Klatovské nemocnici má být zprovozněna druhá laboratoř na vyhodnocování odebraných stěrů. "Od pátku ji budujeme teoreticky, teď jsme začali fyzicky. Uklízíme místo, přivážíme biohazard boxy," řekl Pikner. Protože je sám po příjezdu z Itálie v preventivní povinné karanténě, řídí vše z domova po telefonu.

Pro potřeby testování se vyklidily dvě místnosti, kam se nastěhuje vybavení. K dispozici by měla mít laboratoř dva boxy, v nichž se se vzorky pracuje. "Jeden jsme měli ve skladu, jeden jsme použili odjinud. Budou muset znovu projít validací, vyměnit se filtry a podobně. Budou se muset přivézt technologie, na kterých se to bude dělat," řekl primář.

Vše se konzultuje se Státním zdravotním ústavem. Požadavek je na co nejrychlejší zprovoznění laboratoře. "Vybrali jsme na to ty nejlepší lidi, inženýry a magistry, kteří už mají zkušenosti," dodal Pikner.

čtk