V plzeňské zoo se poprvé narodilo vzácné mládě takina čínského

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 14. červen 2024 11:25
V plzeňské zoo se poprvé narodilo vzácné mládě takina čínského Foto: K. Misíková

Mládě vzácného horského kopytníka takina čínského se minulý týden poprvé po dvou a půl letech chovu narodilo v plzeňské zoologické zahradě. Takini jsou považováni v Číně za národní dědictví, cení si jich tam podobně jako pand velkých a donedávna byli chováni jen na čínském území. Do Evropy je přivezla jako první Zoo Liberec v roce 2002 a všechna zvířata chovaná v evropských zahradách jsou jejich potomky. Plzeňská zoo je v Česku druhá, kde se takin čínský narodil.

Takin čínský nebo také zlatý, podle typické barvy husté splývavé srsti, pochází z horských oblastí Himalájí na území Indie a Číny. V malých rodinných stádech obývá zalesněné vysokohorské oblasti. Živí se okusováním stromů a keřů a spásáním různých druhů travin a bylin. "Samec dosahuje váhy až 350 kilogramů, samice jsou drobnější a obvykle váží do 230 kg. I přes svoji velikost jde o blízkého příbuzného kamzíků," uvedla zooložka Miroslava Palacká.

Do Plzně pár dovezli v prosinci 2021. Roční samici Bathory z Liberce a šestiletého samce Johna Woo z Wroclawské Zoo.

I přes svoji majestátnost jsou podle Palacké takini čínští velmi klidní a navzájem se k sobě chovají velmi přátelsky. "Samozřejmě je John Woo dominantní a má právo jít ke krmení první, ale jinak se k Bathory nikdy nechoval agresivně. Po narození mláděte se vzájemný vztah našeho páru ještě utužil. Mládě má velmi silný vztah k oběma rodičům. Již po prvních dnech života je začalo nejenom následovat i do těch nejpříkřejších částí výběhu, ale i je aktivně vybízet ke hře," popsala Palacká.

Vzhledem k velmi silnému mateřskému pudu obou rodičů není možné mládě oddělit, a tak si na určení pohlaví budeme muset počkat až do příležitosti, kdy mládě uvidíme močit. "Mládě je pro návštěvníky viditelné na výběhu, ale vzhledem k tomu, že jde o prvoodchov, znepřístupnili jsem pohled do jejich boxu, aby měla samice místo, kde se s mládětem cítí bezpečně," dodala Palacká.