V národním finále FIRST Lego League budou bojovat i tři nejlepší týmy programátorů z Karlovarského kraje

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - středa, 1. březen 2023 15:36
V národním finále FIRST Lego League budou bojovat i tři nejlepší týmy programátorů z Karlovarského kraje Foto: KHK KK

Mít nápad, umět spolupracovat a chtít programovat. Bez toho se neobejde žádný účastník celosvětové soutěže FIRST Lego League. V Karlových Varech se nyní uskutečnilo krajské kolo a tři nejlepší týmy postupují do národního finále. Karlovarský kraj budou v Praze reprezentovat týmy: The Gymsobots z Gymnázia Sokolov, TOLIP z Prvního českého gymnázia Karlovy Vary a Libušinka ze Základní školy jazyků v Karlových Varech.

Soutěž FIRST Lego League je určená pro žáky a studenty od 10 do 16 let a účastníci sestavují a programují roboty z LEGO kostek. „Letošní téma se jmenuje SUPERPOWERED a týká se výroby, transportu, ukládání a efektivního využití elektrické energie. Protože jde o poměrně komplexní téma, tak se žádnému z týmů nepodařilo dotáhnout svůj nápad ze stádia prototypu. Přesto jsme viděli zajímavé nápady, které chtějí některé z týmů dále rozpracovat,“ říká Petr Brhel, metodik a hlavní koordinátor soutěže v Karlovarském kraji. Do regionálního kola se přihlásilo devět týmů, jeden se ale nakonec nemohl zúčastnit. I tak dorazilo asi 40 soutěžících z osmi týmů. Podle Petra Brhela se úroveň týmů každoročně zvyšuje. „Jako příklad můžeme zmínit tým 6. Základní školy Cheb - děvčata začala s programováním předloni na podzim a loňský ročník soutěže byl jejich první. Letos se jim v základní části podařilo získat druhý nejvyšší počet bodů v kategorii Robot Game, což je plnění úkolů na herním stole pomocí vlastní konstrukce LEGO robota,“ oceňuje a podotýká, že díky meziročnímu zlepšení všech účastníků a jejich obrovskému nasazení bylo uděleno i velké množství doplňkových cen, např. Breakthrough Award či Rising All-Star Award.

V kategorii Robot Design zvítězil Dream team ze Základní školy 1. máje v Karlových Varech.

Podle Věry Janouchové, vedoucí týmu, mezi dětmi zájem o robotiku roste. „Před třemi lety jsem začínala s kroužkem, kde jsem měla pouze tři až čtyři děti. Dnes vedu dva kroužky pro 1. a pro 2. stupeň a každý z nich navštěvuje cca 10 dětí a postupně přibývají další,“ potvrzuje. Soutěž FIRST Lego League podle ní děti motivuje. „Ještě důležitější přínos vidím v tom, s čím vším se žáci během celého procesu potkají. Musí si stanovit nějaký cíl, který chtějí splnit, musí se domluvit se svými kolegy v týmu, akceptovat jiné názory, argumentovat, učí se vytrvalosti a píli, protože ne vždy se vše povede na první pokus. Učí se programovat, což je v dnešní době důležité nejen pro maturitní obory, ale i učební. V neposlední řadě je soutěž přínosná především v nabytí zkušeností, získání nových přátel a efektivním strávením volného času,“ hodnotí Věra Janouchová.

A její slova potvrzují i členové Dream teamu, kteří se shodují, že je robotika nadchla. „Naučím se díky ní nové věci a baví mě i účast na soutěžích,“ říká Kryštof Špecián. Příprava byla podle jeho slov náročná. Stejný názor má také jeho týmový kolega Lukáš Matuška: „Měli jsme omezený čas na programování, designování, počítání a vytvoření komplexního projektu. Vše toto vedlo k velkému stresu, ale i s tím jsme si dokázali poradit, zvládli jsme to a ničeho nelituji.“ Robotika baví také Matěje Luňáčka z Dream Teamu: „Je to proto, že jsem s přáteli a učím se, jak z bodu A dostat robota do bodu B co nejrychleji různými způsoby.“

Organizátorem regionálního kola soutěže byla i tentokrát Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK). „Firmy dlouhodobě trápí nedostatek lidí, kteří jsou vzdělaní v technických oborech. Vztah k těmto oborům je však třeba budovat už na základní škole a právě soutěž FIRST Lego League je k tomu skvělá příležitost. Děti se učí hrou a dílčí úspěchy je motivují k dalším pokrokům. Zároveň se soutěžící zdokonalí v týmové práci a komunikaci,“ podotýká Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK.

Soutěž také letos podpořila WITTE Automotive Czechia, která byla generálním partnerem pro Karlovarský kraj. „Důvod je jasný - bez robotiky a mladých talentů se v budoucnosti neobejdeme,“ říká Michal Hornák, generální ředitel společnosti WITTE Automotive Czechia. „Výzkum a vývoj v oblasti robotiky, umělé inteligence a automatizace mají potenciál měnit svět v mnoha oblastech, od výroby až po zdravotní péči. Programování a robotika navíc dětem pomáhají rozvíjet schopnosti logického a abstraktní myšlení, kreativitu a technické dovednosti. Vše, co my jako významný zaměstnavatel v regionu potřebujeme pro udržitelnost našeho podnikání v kraji,“ dodává.

PR