V Mýtě na Rokycansku staví u sjezdu z D5 nový kruhový objezd, omezí nehody

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - neděle, 25. únor 2024 07:55
V Mýtě na Rokycansku staví u sjezdu z D5 nový kruhový objezd, omezí nehody ilustrační. Foto: pixabay

V Mýtě na Rokycansku vzniká na sjezdu z dálnice D5 nový kruhový objezd. Omezí vážné nehody vozů směřujících z Holoubkova na Mýto a umožní rozšíření průmyslové a obchodní zóny. Investice přijde na 23 milionů korun, hotová bude v květnu, řekl starosta František Končel (Nezávislí). Díky objezdu se také napojí poslední dva hektary zóny, kde bude rychlé občerstvení a menší obchodní dům. Zóna tak bude po 25 letech od zahájení příprav plná, pracuje tam přes 1000 lidí.

Stavbu kruhového objezdu připravilo i realizuje město. "Většinovým investorem je ale Plzeňský kraj, my dáváme necelých 20 procent. Hotová už je skoro polovina," řekl starosta. Mýto se 1600 obyvateli usilovalo o stavbu kruhového objezdu sedm let.

Kruhový objezd zvýší bezpečnost v úseku, kde se často stávaly vážné dopravní nehody. Řidiči sjíždějící z dálnice, si podle Končela mysleli, že jsou na hlavní, na rovném úseku od Holoubkova jezdila auta velmi rychle a na křížení se pak vozidla často střetla.

"Navíc se tím otevře ještě jedna menší obchodní zóna o ploše zhruba dva hektary, která neměla příjezd. Ten tam teď vznikne díky kruhovému objezdu," řekl starosta. Hned po dostavbě objezdu se tam začne budovat rychlé občerstvení a časem se tam plánuje menší obchodní dům. Pozemky patří soukromníkovi, ale smlouvy už jsou podepsané, uvedl.

Čtyřicetihektarová průmyslová a obchodní zóna v Mýtě začala vznikat před 25 lety. "Pracuje tam přes 1000 lidí a hodně místních, zhruba 40 procent," řekl starosta. Podle něj nejsou ve městě ubytovny zahraničních dělníků, drobné problémy s cizinci řeší městská policie.

Poslední tři hektary zóny odkoupil developer P3, který tam začne stavět na podzim velkou nájemní halu. "Bude to překladiště, kam budou najíždět kamiony, a odtamtud budou zboží rozvážet dodávky. Práci tam najde asi 40 lidí. A tím se průmyslová zóna zaplní," řekl Končel. Pozemky koupil P3 od pražské a.s. Karel Holoubek - Trade Group, která před lety vinou ekonomické krize neuskutečnila stavbu logistického centra.

Největším zaměstnavatelem v zóně je se 600 až 800 pracovníky americký Carrier, který ve dvou směnách vyrábí chladicí boxy do obchodů. Zhruba 110 lidí ve dvou halách tam má český podnik TGS, dodavatel obráběcích center a nástrojů. Desítky lidí pracují firmě Biggest, která provozuje půjčovnu a bazar stavebních strojů a nákladních vozů.

čtk