V boji s pandemií pomáhali záchranářům studenti Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni. Ti je za to ocenili!

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 16. duben 2021 12:06
IMG-20210412-WA0000 Zdroj: FZS

Symbolická pomoc? Ne. Skutečně náročná práce. Studenti Fakulty zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni v době koronakrize záchranářům výrazně pomohli. A právě jejich pomoc Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje ocenila. 

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ZZS PK) a až tři desítky studentů FZS ZČU se v náročné době stali plnohodnotnými partnery. Boj s koronavirem bude studentům připomínat vyznamenání a upomínkový list. Dvacet studentů pracovalo na výjezdové základně Plzeň Bory a dalších deset v Domažlicích, kde vzniklo dekontaminační pracoviště v areálu nemocnice. Sem se sjížděli také sanitky z Klatovska a Tachovska. Nebylo to snadné.

Náročnost kombinace praktické pomoci a studia potvrzuje například Dominika Dirnová, studentka Fakulty zdravotnických studií ZČU a jedna z oceněných „Skloubení této výpomoci se školou bylo zpočátku lehčí. Bohužel poslední dobou je těžší zaplnit směny, jelikož většině z nás začínají odborné praxe a blíží se zkouškové období. Během semestru nám vyučující vyšli vstříc a nevyžadovali po nás stoprocentní docházku na cvičení, když jsme vypomáhali na zdravotnické záchranné službě a za to jim moc děkuji.”

Studenti pracovali na dekontaminačních pracovištích, kde společně se zdravotnickými záchranáři čistili, desinfikovali a kompletně dekontaminovali sanitní vozy transportující jak již potvrzené, tak suspektní pacienty zasažené koronavirem. Rovněž pomáhali s očistou a svlékáním samotných výjezdových skupin z ochranných obleků.

Někteří ze studentů jsou se zdravotnickými záchranáři už od samotného začátku epidemie na jaře loňského roku, další přibývali postupně, jak pandemie nabírala na síle. Za celý rok se na zmíněných pracovištích dekontaminovaly stovky výjezdových skupin. Studenti tu pracovali v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu.

„Naši studenti napříč obory přistoupili k boji s pandemií velmi aktivně. S potřebným entuziasmem, což je nutné ocenit především v tom ohledu, že vedle pomoci si zároveň plní své studijní povinnosti, což je mnohdy časově náročné. A protože ZZS Plzeňského kraje je jedním z našich nejvýznamnějších partnerů, je pochopitelné, že studenti posilovali i řady záchranářů, kde se starali o dekontaminaci vozů a výjezdových skupin. Protože jsme se studenty v pravidelném kontaktu, víme, jak náročné dny často mají. Tímto jim nejen jménem svým, ale celého vedení fakulty a všech kolegů vyjadřuji srdečné díky,“ uvedl děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

Co motivovalo studenty k pomoci záchranářům?

 Eliška Fajfrlíková “Na dekontaminačním stanovišti pracuji již od začátku pandemie a rozhodně nelituji. Jsem ráda, že i jako student jsem mohla přiložit ruku k dílu a nemusela jsem jen nečinně sedět doma. Na všem špatném je něco dobré, nám například práce přinesla skvělý kolektiv.”

Roman Kravjanský

Věděl jsem, že bude v této době potřeba pomoc, a proto jsem neváhal ani chvilku a když bylo potřeba tak jsem nastoupil. Jelikož mě celkově zdravotnictví zajímá, beru to jako velkou životní zkušenost, při které jsem získal mnoho zkušeností a jsem rád, že jsem mohl na ZZS PK pomoci. Svojí pomocí chci přispět v této nelehké v boji proti pandemii, a doufám, že společnými silami co nejdříve pandemii porazíme.”

Ocenění pro studenty bylo milým překvapením. „Nikdo z nás nečekal, že se k něčemu takovému schyluje. Mělo proběhnout hromadné školení a místo toho nás takto odměnili naši nadřízení. Moc si toho vážím, my všichni, díky této plaketě nikdy nezapomenu na čas strávený na dekontaminačním stanovišti a budu na něj ráda vzpomínat. Jsem strašně ně ráda, že jsem v této vypjaté době mohla pomoci záchranářům a být součástí tak skvělého kolektivu,“ doplňuje oceněná studentka Dominika Dirnová.

Studentům vyjádřil díky také ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. „Všichni studenti FZS se v těžkých časech pandemie nemoci Covid-19 stali doslova pravou rukou našich záchranářů. Bez jejich pomoci bychom obrovský nápor výjezdů a následnou dekontaminaci výjezdových skupin zvládali s velkými obtížemi. Snad i pro ně byla tato činnost něčím prospěšná a zajímavá, vznikla tu například nová přátelství. Studenti také získali užší vazbu na naší organizaci než při běžných praxích. Velmi jim za jejich pomoc děkujeme.

Autor: Markéta Hallová