Užijte si atmosféru Velikonoc naplno na Červené pondělí!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 10. duben 2023 07:36
Užijte si atmosféru Velikonoc naplno na Červené pondělí! Iustrační foto: FB Slované v obrazech a poezii

Velikonoční pondělí je především koleda, starý zvyk z pohanských dob, kdy vyšlehání pomlázkou upletenou z čerstvých, nejlépe vrbových proutků, zajistí, že ženy a dívky „neuschnou“. Jako poděkování dostávají malovaná vajíčka, symbol nového života. Avšak v pondělí 10. dubna toho na vás čeká mnohem víc.

 Velikonoční mše v klášteře Kladruby
Velikonoční mše a posvěcení beránků a jídla v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie proběhne od 12:00 do 14:00. Slouží P. Miroslav Martiš.

Tradiční Velikonoce v plzeňské zoo
V pondělí mezi 10:00 - 17:00 vyvrcholí čtyřdenní akce tradic a lidového umění na statku Lüftnerka. Tento den se těšte na krojovanou velikonoční koledu.

Velikonoce v Techmania Science Center
Pátý a poslední den velikonočního programu plného zajímavých dílniček a aktivit. Ponořte se do víru barev při barvení vajíček nebo zajímavých pokusech a zapojte se do velké vajíčkové loupeže. Najděte všechna vajíčka, vyřešte tajenku a vyzvedněte si drobnou odměnu jako výkupné za uloupená vajíčka.
Podrobný program:
10:00 – 18:00: Velká vajíčková loupež
10:30 – 12:00: Velikonoční science busking
11:00 – 12:45: Workshop Malování vajíček
13:00 – 14:15: Velikonoční science busking
14:00 – 15:30: Workshop Barvy pro nejmenší
15:15 – 16:30: Velikonoční science busking
16:30 – 17:30: Workshop Malování vajíček

V pondělí končí i Velikonoce na hradě Kašperk. Zahraje vám oblíbená středověká hudební skupina Benedictus na hradním nádvoří, připravené jsou komentované prohlídky hradu. Otevřeno bude od 10:00 do 16:00.

Mimochodem – tak se jmenuje výstava fotografií Jana Schýbala, která potrvá od 10. dubna do 10. září. Vidět ji můžete ve Velké synagoze v Plzni, kde je součástí prostoru Velké synagogy.
JAN SCHÝBAL (nar. 1958 v Plzni). Významný plzeňský fotograf. Absolvoval Střední grafickou školu v Praze a Institut výtvarné fotografie při Svazu českých fotografů tamtéž. Mnoho let učí fotografii na SSUPŠ Zámeček v Plzni-Radčicích. Systematicky fotografuje od poloviny 80. let a jeho ústředním motivem je od počátku především člověk, v jehož každodenních situacích hledá a nachází krásu všednosti, humoru a nadsázky. Člověku se ale nevysmívá, s ním soucítí a jeho někdy až bizarní radosti prožívá. Ve Velké synagoze v Plzni představí části svých některých tematických souborů (Identita, Diptychy, Marta, Samet 89). Mottem jeho výstavy je úsloví: „Všude chleba o dvou kůrkách“.