×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Už dva krizové byty má město Plzeň pro občany v ohrožení zdraví a života

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 18. prosinec 2019 10:29
Rekonstrukce mestskych bytu Ilustrační foto. Foto: Plzen.eu

Další byt určený pro řešení krizových situací plzeňských občanů vyčlenilo město Plzeň ze svého bytového fondu. Jde o třípokojový byt na adrese Plachého 52. Město má tedy nyní k dispozici dva krizové byty. První jednopokojový se nachází v Plachého 42 a byl uveden do provozu loni v květnu.

Krizové bydlení je určeno pro přechodné ubytování klientů po dobu nezbytně nutnou k nalezení nového bydlení nebo návratu do bývalého. Oba krizové byty jsou kompletně zařízeny tak, aby ubytovaný nemusel řešit, kde sežene základní vybavení.

„Ubytování v krizovém bytě je určeno především rodinám s dětmi a jednotlivcům, kteří se nacházejí v ohrožení zdraví či života a nejsou schopni po přechodnou dobu řešit danou situaci vlastními silami. Jde například o domácí násilí, ztrátu bydlení rodičů pečujících o děti, živelnou pohromu či výrazné omezení komfortu bydlení, například když v původním bytě neteče voda, nefunguje topení či elektřina,“ vysvětlil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf (ODS). Doplnil, že může jít také o žadatele o sociální byt, který nemá do té doby, než se jeho žádost administrativně vyřeší, kde bydlet, a ocitl by se tak na ulici.

Radní rovněž schválili částečnou změnu v podmínkách užívání a placení nájmu v krizovém bytě. Doposud platilo, že v něm mohli být lidé ubytováni maximálně dva měsíce, kdy za den a lůžko hradili dospělí 100 a děti 50 korun. Nově je možné dobu bydlení prodloužit v případě, že jde o žadatele, který čeká na předání již schváleného bytu. V tomto případě bude v prodloužené době platit více, a to 130, respektive 70 korun za lůžko a den.

„Zvýšením nájemného chce město předejít případnému zneužití prodloužení doby obývání krizového bytu,“ dodal Zdeněk Švarc, vedoucí magistrátního bytového odboru. V denní sazbě jsou zahrnuty veškeré náklady včetně spotřeby vody, elektřiny a tepla.