Ukrajinské děti se zařazují do škol. Kde jsou největší problémy?

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 25. duben 2022 06:53
Ukrajinské děti se zařazují do škol. Kde jsou největší problémy? ilustrační. foto: ZČU

Už více než 1500 ukrajinských dětí a žáků od těch nejmenších až po středoškoláky je zařazených do škol nebo adaptačních skupin v Plzeňském kraji. Největší poptávka je na Tachovsku, kapacity nestačí například ani v Holýšově, potvrdila vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu PK vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková.

Podle Havlíčkové adaptační skupiny vznikají především v Plzni a mají velký význam. "Ti žáči si mohou zvyknout na nové prostředí, realizují se volnočasové aktivity a mají také výuku českého jazyka," uvedla s tím, že 700 žáků je přijato do základních škol a 300 žáků je v adaptačních skupinách. "Co se týká mateřských škol, tak tam je přijato kolem 200 žáků a přes 60 dalších je v adaptačních skupinách," dodala Havlíčková.

Rodiče podle všeho nemusí mít obavy, že by se české děti kvůli ukrajinským nedostaly do školek. Ukrajinské děti budou mít zápisy až v červenci a nebudou v mateřinkách společně s českými dětmi, hledají se pro ně náhradní prostory. "V současné době je na městském obvodě Plzeň 2 celkem 110 ukrajinských dětí ve věku 3 až 6 let, které musíme umístit," uvedla místostarostka Městského obvodu Plzeň 2 Eva Trůková.

Jedním z míst, kde skupina pro ukrajinské děti ve věku 3 až 6 let vznikne, je koterovská sokolovna. Děti se tu budou i stravovat v přilehlé restauraci. "Ředitelství by bylo pod Mateřskou školou v Barvínkově ulici. V Koterově bychom chtěli umístit 32, maximálně 34 dětí," popsala Trůková. Platba za stravování by šla za druhým městským obvodem, platy učitelek za ministerstvem školství. První městský obvod zase podle našich informací vyhradil pro ukrajinské děti bývalou školku v Lidické ulici a zvažuje také zřízení skupiny v někdejším výměníku na Vinicích. 

Zatímco o základní školy je u Ukrajinců zájem, o střední příliš ne. "Ke střednímu vzdělávání je přijato kolem 60 dětí," upřesnila Havlíčková. Nižší poptávka je daná i odlišným systémem školského systému na Ukrajině. "My máme jednotlivé stupně. Ukrajinské dítě nastoupí do základní školy a má 11 let výuky školy, končí středoškolským vzděláním a bezprostředně pak se může hlásit i na univerzity," dodal krajský radní pro oblast školství a sport Vladimír Kroc. Na přijímací zkoušky na střední školu se přihlásilo v kraji sto zájemců.

Počty dětí, které je třeba zařadit do školského systému, nejsou v celém kraji rozložené rovnoměrně. "Velký požadavek na vzdělávání je na Tachovsku. Například Bor u Tachova má samostatné třídy ukrajinských dětí v základních školách. Zájem je i v Tachově a pak je to podle toho, kde je větší koncentrace ubytovaných rodin. Řešili jsme například Holýšov, kde je velký počet matek s dětmi, ale kapacita základních ani mateřských škol nestačí," doplnila Havlíčková.