Uprchlíci z Ukrajiny obsadili zámek na okraji Plzně

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 25. březen 2022 06:57
Uprchlíci z Ukrajiny obsadili zámek na okraji Plzně Foto: se souhlasem ZAK TV

Malesický zámek, ve kterém bývala ubytovna, opět ožil lidmi. Majitel ho nabídl ukrajinským uprchlíkům, kteří ho už téměř zaplnili. Mezi obyvateli Malesic se hned zvedla vlna solidarity a začali uprchlíkům, tedy převážně ženám s dětmi darovat potřebné věci.

"Soukromý majitel zámku nabídl volnou kapacitu. Tím se daly věci do pohybu, že Krajského koordinačního centra rovnou posílají uprchlíky sem k nám do Malesic," popsal starosta Malesic Aleš Tolar. Kapacita zámku je 150 až 200 míst. A už v polovině tohoto týdne byla naplněna asi z 80 procent.

Například uprchlice Nataša přišla do Malesic se sedmnáctiletou dcerou. "Máme v Plzni známé, proto jsme si ji vybrali. Jsme tady velmi spokojeni a děkujeme moc za cokoliv, co pro nás děláte," uvedla.

Ukrajinským uprchlíkům v Malesicích se snaží pomáhat i strážníci městské policie. "Přivezli jsme dětské přesnídávky, věci pro miminka, oblečení pro malé děti a jeden dětskej kočárek a kočárek pro panenku, co jsme mezi kolegy sehnali," podotkla strážnice Jana Pivoňková. Do pomoci se zapojili i místní obyvatelé. Zasedací místnost na radnici v Malesicích se v posledních dnech změnila na sklad. "Lidi reagujou výborně, nosí všechno od potravin, přikrývky, hračky pro děti, drogerii. Solidarita je velká," dodal Tolar.