×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Turisté berou útokem šumavské hory jejich auta totálně blokují silnice

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 3. únor 2020 13:33
Tristolicnik Takovým způsobem dokázali ucpat čeští a němečtí turisté silnici vedoucí ke Třístoličníku.

Obrovské davy turistů z německé i české strany neúnosně komplikují letošní zimu dopravní situaci v okolí šumavských hor Třístoličník a Luzný. Obě hory přístupné z německé strany hranice patří mezi vyhledávané turistické cíle. Tyto problémy vedly k setkání zástupců odpovědných míst a dotčených obcí k jednání, aby našli společné řešení, jak zabránit zejména ucpaným komunikacím.

„Velké problémy nastaly především v době Vánoc a Nového roku. Silnice k parkovišti na Třístoličník se po obou stranách využila jako parkovací místo a mezi těmito zaparkovanými auty, které tímto stáním porušovaly dopravní předpisy, se pokoušela další osobní auta projet k oficiálnímu parkovišti. Nakonec se ucpala komunikace a vůbec nebyl možný průjezd zásahových vozidel horské služby ani záchranné služby,“ vysvětluje Karl Matschinner, mluvčí německého okresu Freyung-Grafenau.

„V právě probíhající zimní sezóně může se nabízí pouze přechodné řešení. Dlouhodobé návrhy řešení, jako například instalace závory nebo nasazení autobusů jezdícím v daném taktu, byla sice diskutována, ale jsou spojená s právními, finančními a logistickými překážkami. Pro jejich realizaci je třeba delší plánovací období,“ říká Karl Matschinner.

Ani možnost stavby dalších parkovacích míst není aktuálně možná. V současnosti je na Třístoličníku k dispozici přes 170 parkovacích míst pro osobní vozy, pro tři autobusy a tři další parkovací místa, která jsou určena pro karavany. „Jenom v jednotlivých dnech, jako o víkendech, o svátcích, jsou za pěkného počasí veškerá parkovací místa obsazená vlivem velkého návalu návštěvníků. Stává se potom, že řidiči parkují na okraji silnice, ale to je mimo uzavřené obce protizákonné obecně v celém Německu. Je to zakázáno i bez zvlášť instalované značky o zákazu zastavení v daném úseku,“ upozorňuje dále Matschinner.

Problémem je především to, že takto zaparkované automobily zamezují průjezdů vozidel záchranných složek. Pokud by vlivem takto nelegálně zaparkovaných automobilů a ve spojení dopravní zácpy došlo k ucpání komunikace, že by byl zamezen příjezd zásahového záchranného vozidla, tak to v nejhorším případě může stát lidský život.

„Abychom tomu předešli a zamezili nelegálnímu parkování, tak se příslušná místa dohodla na tom, že zástupci dobrovolných hasičů budou ve dnech vysokého nájezdu návštěvníků, tedy zvlášť o víkendech, o svátcích, uzavírat komunikaci na Třístoličník, jakmile se parkoviště naplní,“ informuje Karl Matschinner.

Okresní úřad Freyung-Grafenau tímto apeluje na všechny návštěvníky Třístoličníku, aby se při parkování chovali dle předpisů, uposlechli příkazy hasičů na místě a aby respektovali uzávěru příjezdové cesty, když je zavřená a tedy parkoviště je plné.