Plánujete výlet k populárním jezerům? Přístupové cesty se uzavřou kvůli těžbě dřeva!

Zveřejněno v Z regionu
Od - pondělí, 8. srpen 2022 06:55
Plánujete výlet k populárním jezerům? Přístupové cesty se uzavřou kvůli těžbě dřeva! Zdroj: flickr

Vždy na tři dny v týdnu se na Šumavě kvůli nutné těžbě kůrovcem napadeného dřeva uzavřou pro turisty cesty a porosty u Černého a Čertova jezera u Železné Rudy. Na podnět Lesů ČR, které v tamních lesích hospodaří, zakázal klatovský městský úřad vstup do lesů a porostů až do 30. září, vždy od pondělí do středy. Od čtvrtka do neděle se turisté k jezerům dostanou s výjimkou úseku Rozvodské cesty uzavřeného po celou dobu.

„Kůrovec se letos rojí podruhé a horké letní počasí beze srážek mu svědčí, takže napadené stromy v porostech i podél cest vyhledáváme, hned zpracováváme a odvážíme. V místě máme šest harvestorů a vyvážecích souprav, šest lesnických traktorů a na Rozvodské cestě lesní lanovku, kterou trvale využíváme. Riziko úrazu nebo střetu cyklistů s technikou je opravdu velké,“ vysvětlil důvody opatření tamější lesní správce ze Železné Rudy Petr Najman.

Podle něj ale nikdo nechce návštěvníky o letní procházku k jezerům připravit. Proto se oblast neuzavírá na celé období, jak je v takových situacích obvyklé. "Na čtyři dny v týdnu se přizpůsobíme a budeme pokračovat v těžbě jen v porostech, ne u cest. I tak ale prosím všechny o obezřetnost a respektování našich pokynů," dodal.

Práce potrvají do konce září. K Černému jezeru se lidé dostanou i z jiného směru, tedy od Hamrů přes Bílou strž.

Uzavírky:

  • Úsek lesní cesty Rozvodská – úplně uzavřena
  • Lesní cesta K Černému jezeru, Spodní jezerní, Horní jezerní a další turistické stezky – uzavřeny od pondělí do středy