Testování ve firmách pokračuje. Skoro každý desátý je pozitivní na koronavirus

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 26. únor 2021 17:21
063A1977 Foto: Plzeňský kraj

Při testování, které v těchto dnech provádí Armáda ve velkých firmách na Tachovsku a Domažlicku, bylo do 10 procent pozitivních vzorků. Informaci dnes po jednání krizového štábu potvrdila mluvčí kraje Eva Mertlová.

Foto: Plzeňský kraj

Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou a Krajskou hygienickou stanicí oslovil Plzeňský kraj v tomto týdnu velké zaměstnavatele především v nejvíce zasaženém Tachovsku s pomocí v testování zaměstnanců. Dosud bylo odebráno více než 2 000 vzorků ve velkých firmách na Tachovsku a Domažlicku. Testuje se také v přilehlých okresech Plzeň-sever. Záchyt pozitivních vzorků je do 10 %. „Ukázalo se, že role armádních týmů, které testování na Tachovsku provádí, je zásadní. Mnozí zaměstnanci měli z testování strach a byli testováni poprvé. Vnímám to jako důležitý krok v osvětě, aby se občané přestali obávat testů a hlášení kontaktů,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Učitelé mají o očkování velký zájem

Kraj také pokračuje v očkování skupiny seniorů ve věku nad 80 let. V této kategorii je druhou dávkou naočkováno 4 656 osob. Celkem dostalo v Plzeňském kraji druhou dávkou 12 910 osob. "Celkem je z dodávky vakcín vyoočkováno 32 942 dávek, což je asi 80 % celkového počtu, který do kraje přišel," uvedl v  tiskové zprávě Plzeňský kraj.

O víkendu bude otevřena možnost registrovat se k očkování pro pedagogy. V Plzeňském kraji projevilo zájem očkovat se z více než 10 000 pedagogických pracovníků 7 931, nepedagogických pracovníků 2 783 z celkového počtu více než  4 000.

V pondělí 1. března bude centrální rezervační systém otevřen pro kategorii 70+. Očkování bude probíhat přes stávající očkovací centra. "Měla by být také oficiálně otevřena možnost očkovat se v této kategorii u praktického lékaře. Ti by měli mít od března přístup do potřebných administrativních systémů, aby mohli očkovat své registrované pacienty. Závoz vakcíny AstraZeneca praktickým lékařům bude zajišťovat státem vysoutěžený distributor. Tyto vakcíny nebudou zajišťovány přes kraj z jeho dodávek.

Skončil koordinátor očkování

Petr Pazdiora už není krajským koordinátorem očkování. Podle našich informací skončil ve funkci k 25. únoru z důvodu velkého vytížení v rámci svého působení na Lékařské fakultě. Na jeho pozici nastoupil Robin Šín, který už se také zúčastnil pátečního jednání krizového štábu.