Tenhle pes bude chránit. Tříměsíční Bárt nastoupil do policejního výcviku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 29. říjen 2020 16:02
ViewImage (1) Foto: PČR

Psí policejní mimino musí nejprve projít psí předvýchovou, kterou má na starosti tachovský psovod podporučík Petr Zifčák. Když se Bárt osvědčí, bude pomáhat ve výkonu služby. 

Policejní štěně Bárt je skoro tříměsíční německý ovčák, který byl vybrán z civilního chovu na základě vlastností svých rodičů, jejich předpokladů k výchově a dalších kritérií, které se při výběru posuzují. Jeho přípravu pro výkon služby dostal na starosti tachovský policejní psovod Petr Zifčák, který se mimo jiné i na psí předvýchovu zaměřuje.

"Přibližně rok a půl bude Bárt v jeho péči a poté, pokud nenastanou okolnosti, které by jej z výkonu služby vyloučily, jako jsou zdravotní komplikace, nesprávné reakce na určité situace a další, bude připravený postavit se jako plnohodnotný čtyřnohý policejní parťák k noze psovoda a být mu při výkonu služby patřičnou oporou. Výcvik bude probíhat samozřejmě i nadále, kdy je nutné jeho naučené reakce, dovednosti a schopnosti rozvíjet a zvyšovat," uvedla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

V současné době Bárt potřebuje dostatek péče a pozornosti, což podle Jirouškové znamená celodenní práci. "Zkušený psovod ho nyní učí základům výcviku, který probíhá formou hry. Kromě toho se policejní štěně musí také socializovat, což znamená, že si například zvyká na lidi, chůzi ve městě, chůzi po schodech, zvyká si také na další psy a chování mezi nimi," podotkla Jiroušková. Jedním z jeho parťáků je v současné době také psí policejní „mazák“ Hektor, který se účastnil několika republikových soutěží a nominoval se i na mistroství světa.