Táhněte domů! Sto lidí se dnes v Plzni zúčastnilo protiukrajinského a protivládního pochodu

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - sobota, 19. srpen 2023 20:08
Táhněte domů! Sto lidí se dnes v Plzni zúčastnilo protiukrajinského a protivládního pochodu ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Centrem Plzně dnes odpoledne prošel neohlášený protiukrajinský i protivládně zaměřený pochod. Akce se zúčastnila asi stovka lidí. Policisté během ní nezaznamenali žádný incident ani narušení veřejného pořádku, řekla dnes policejní mluvčí Pavla Burešová. Na shromáždění upozornil server Novinky.cz.

"Po celou dobu jsme situaci monitorovali, vše proběhlo v pořádku, bez narušení veřejného pořádku. Po ukončení shromáždění se jeho účastníci pokojně rozešli," řekla Burešová. Událost podle ní nebyla předem oznámena. Že se akce nesla v poklidném duchu, potvrdil dnes odpoledne na facebooku i plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO).

Výzvy k protestu se začaly objevovat po uveřejnění zpráv o osmnáctiletém Ukrajinci, který minulý týden v úterý ve městě nejprve znásilnil a poté se pokusil zabít o tři roky mladší dívku. Lidé následně na sítích volali po přísném trestu, psali nenávistné komentáře a hovořili i o svolávání demonstrace proti Ukrajincům. Protest měl být původně svolán už minulý víkend.

Dnes se protestující podle serveru Novinky.cz sešli kolem 14:00 u plzeňského hlavního nádraží. Účastníci pochodu se s několika českými vlajkami a za doprovodu antikonfliktního týmu vydali po Americké třídě na náměstí Republiky. Dav skandoval hesla "Táhněte domů!", "My jsme tady doma!" nebo "Máme toho dost!". Zhruba po hodině se lidé před radnicí rozešli, popsal protest server.

Událost, kvůli které se dnes lidé sešli, se stala minulý týden v úterý večer ve čtvrti Doubravka. Dívka mladíka znala, a nechala se vylákat na procházku kolem řeky. Pak se ale násilník vydal do nedalekého lesíku, své oběti svázal ruce, přelepil ústa a znásilnil ji. Následně ji způsobil řezné zranění a vyhrožoval smrtí. Pak dívku zabalil do pytle, shodil ze srázu do lesa.

Osmnáctiletého obviněného, podle dostupných informací Ukrajince, který žije v ČR už delší dobu a není válečným uprchlíkem, poslal soud minulý týden v pátek do vazby a hrozí mu výjimečný trest. Policie tento týden veřejnost ujistila, že má situaci po případu znásilnění a pokusu o vraždu dívky pod kontrolou. Bezpečnostní tým města se shodl, že má vedení města pokračovat ve výzvách k veřejnosti na zdržení se jakýchkoli projevů nenávisti a násilí a apelovat na zklidnění situace.

čtk