Světová premiéra o malíři Muchovi slavnostně zahájila festival Finále

Slavnostní zahájení. Foto: Finále Plzeň

Premiéra dokumentu Romana Vávry Svět podle Muchy slavnostně zahájila v pátek večer v Plzni 33. ročník filmového festivalu Finále. Až do 30. září nabídne projekce zhruba 110 snímků. 

„Zrušili jsme premiéru, která měla být už tady v dubnu, vzhledem k události posledních dnů už jsem trochu pochyboval, jestli vůbec bude,“ prohlásil před premiérou režisér snímku Svět podle Muchy Roman Vávra. Svět podle Muchy je kombinací hraného a dokumentárního snímku. Podle Vávry přináší překvapivý a v mnohém nový pohled na život slavného secesního malíře Alfonse Muchy, který měl vztah i k Plzeňskému kraji. Na zámku ve Zbirohu vzniklo jedno z nejslavnějších Muchových děl Slovanská epopej. Natáčení dokumentu zavedlo štáb kromě Prahy například i do Francie, Německa, Ameriky nebo Japonska. „Věnovali jsme tomuto filmu velkou energii, vznikal více jak dva roky čisté práce. Poctivě jsme celý tým udělali, co jsem mohli,“ dodal Vávra.

V sobotu se na Finále Plzeň bude promítat například pohádka Hodinářův učeň, komedie Karel, já a ty, drama Staříci, jen před dvěma dny premiérované Bábovky a další. Potkat můžete Báru Polákovou (Bábovky, Krajina ve stínu), Radku Třeštíkovou (Bábovky), režiséra Jiřího Havelku (Vlastníci), nebo Michaela Kratochvíla (Můj otec Kratochvíl), Janu Plodkovou (Bábovky, Hodinářův učeň), Petru Nesvačilovou (Bourák, Karel,já a ty), režiséra Slávka Horáka (Havel), Josefa Trojana (Šarlatán, Abstinent) a další.