Sušická nemocnice dostane finanční injekci, zatím na tři měsíce. Kraj řeší, co dál

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 30. listopad 2020 17:55
nemocnice Sušice Foto: Nemocnice Sušice

Plzeňští radní odsouhlasili poskytnutí individuální dotace ve výši 4,5 milionu korun pro město Sušice na pokrytí části provozní ztráty Sušické nemocnice. Poskytnutí finanční pomoci musí ještě schválit zastupitelé.

"Dotace je určena na úhradu části provozní ztráty související s poskytováním lůžkové péče v oboru vnitřní lékařství a následné lůžkové péče na území města Sušice na období tří měsíců," uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS). Kraj také v minulém týdnu zřídil pracovní tým, který analyzuje stav nemocnice. "Měl by dodat podklady pro případné rozhodnutí, co se s nemocnicí stane po únoru. Snažíme se s městem Sušice najít řešení pro zachování a budoucí fungování zařízení," uvedla hejtmanka.

Zaměstnance kosí koronavirus

K poslednímu listopadovému dni skončilo v nemocnici osm lékařů, kteří podali výpověď.  "Aktuálně nejkritičtější situace je na oddělení ARO, kde se nový jednatel snaží den ode dnes shánět lékaře a zajistit provoz. Aby mohla akutní péče pokračovat, nyní hlavně interna, je zachování provozu ARO bezpodmínečně nutné," řekl náměstek hejtmanky a zároveň sušický radní a bývalý jednatel nemocnice Pavel Hais (Piráti). Podle něj je situace vážná i vzhledem k tomu, že se nemocnice aktuálně navíc potýká s vysokou promořeností. Kvůli koronavirové nákaze je nyní v domácím léčení více než dvacítka lidí, což ještě zhoršilo už tak problematické personální obsazení. Nemocnice už dříve zavřela kvůli nedostatku personálu lůžkovou chirurgii, ze které udělala covidovou stanici. Nyní není v standardním provozu ani lůžková interna.

S provozem na ARO pomáhá podle Haise Klatovská nemocnice. "Nasazeno bylo také šest armádních zdravotníků," dodala Mauritzová.