Studentky porodní asistence Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni háčkují chobotničky pro nedonošená miminka

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 31. březen 2021 23:28
161278195_3880972421981924_8605640642664538527_n Foto: FZS

V rámci praxe a dobrovolnictví pomáhají studenti Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni i na neonatologických odděleních. Chobotničky, které háčkují,  pomáhají předčasně narozeným dětem

A jak mohou pomoci háčkované chobotničky právě nedonošeným dětem? Chapadla jsou zatočená do spirály a připomínají pupeční šňůru. Miminko se za chapadlo může chytit, a tím se omezí riziko vytažení jiných hadiček. Díky nim se miminko v inkubátoru cítí bezpečněji a je klidnější.

Jednou ze studentek, která se rozhodla přiložit ruku k dílu, a pomáhá chobotničky háčkovat, je i Adéla Mikuláštíková. Adéla je studentka prvního ročníku oboru porodní asistence. Jako absolventka tohoto studijního programu najde v budoucnosti uplatnění v prenatálních poradnách, gynekologických ambulancích, porodních a operačních sálech, lůžkových gynekologicko-porodnických odděleních nemocnic i v komunitním prostředí.

Zeptali jsme se jí, co výroba chobotničky obnáší, a proč si vybrala studium porodní asistence.

Adélo, kolik času zabere výroba jedné chobotničky? Zhruba dvě až tři hodiny. Záleží na tom, jestli se rozhodnu udělat jedno nebo dvojbarevnou.

Z čeho se chobotničky háčkují? Chobotničky jsou vytvořeny ze stoprocentní bavlny. Plněné jsou dutým vláknem, výplní do polštáře, sterilní gázou či vatelínem. Na chobotničkách nesmějí být použita bezpečnostní očička, knoflíčky nebo korálky.

Kdo se může zapojit do výroby? Zapojit se může každý, komu nevadí ruční práce. Na výrobě není nic těžkého a pomůže to dobré věci. Já ty své věnuji na neonatologické oddělení do FN Plzeň. Chobotničky můžete věnovat do jakékoliv porodnice.

Proč jste si vybrala porodní asistenci? Porodní asistenci jsem si vybrala, protože bych ráda pomáhala maminkám přivádět na svět nový život a mám moc ráda miminka. Pro studium zde v Plzni jsem se rozhodla již ve druhém ročníku, Den otevřených dveří mě ještě více utvrdil, že je to škola, kde chci studovat. Snažím se si i sama zjišťovat co nejvíce informací ohledně těhotenství, porodu a šestinedělí. Jednou bych ráda pracovala na porodním sále. Také bych chtěla být komunitní porodní asistentkou. Mám v plánu si udělat i nějaké další kurzy.

A co vlastně porodní asistentka dělá? „Porodní asistentka poskytuje a zajišťuje bez odborného dohledu a bez indikace základní a specializovanou péči těhotným, rodícím ženám, šestinedělkám a fyziologickým novorozencům prostřednictvím ošetřovatelského procesu. Pod přímým vedením lékaře se specializací v oboru gynekologie a porodnictví asistuje při komplikovaném porodu, asistuje při gynekologických výkonech a instrumentuje na operačním sále. V souladu s diagnózou stanovenou lékařem se podílí pod dohledem na vysoce specializované péči o ženu a dítě,“ přibližuje studijní program děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

V tuto chvíli má studentka připravených více než dvě desítky chobotniček, a těší se na předání, které zatím bohužel zkomplikovala situace ve vazbě na onemocnění Covid-19.

Návod na chobotničky je dostupný na webových stránkách spolku Nedoklubko. “Pomáhat jakýmkoliv způsobem je velmi důležité, jak v této zvláštní době, tak i mimo ni,“ dodává studentka Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni.

Autor: Markéta Hallová