Studenti z Plzně vymysleli unikátní systém proti krádeži kol

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 3. květen 2022 06:55
Studenti z Plzně vymysleli unikátní systém proti krádeži kol Zdroj: Solve for Tomorrow)

Inspiroval je příběh známého, který přišel o drahé kolo. Přihlásili se do osmiměsíčního programu Samsung Solve for Tomorrow pro miliony mladých inovátorů z celého světa a mezi projekty českých studentů zvítězili. Nyní dva kamarádi z Plzně představí svůj prototyp na ochranu kol a elektrokol na evropské scéně.

TZ prototyp BikeTrackHledat, co lidi pálí, a navrhnout vlastní technologické řešení. Takové je zadání globálního rozvojového programu Solve for Tomorrow, který vznikl v roce 2010 na podporu studentských nápadů. Češi se do něj letos zapojili poprvé a hned se svými projekty „pro lepší svět“ zaujali. Vynález Dominika Kováče a Kryštofa Vydry z třetího ročníku elektrotechnické střední školy v Plzni ohromil porotu svým obchodním potenciálem i provedením. „Naše zařízení BikeTrack je zabudováno do plně funkční svítilny na kolo. Má v sobě sledovací funkce, které okamžitě rozpoznají nedovolený přístup ke kolu a v případě jeho krádeže dokáží přenášet do aplikace GPS souřadnice jeho aktuální polohy. Díky propojení zařízení s elektrotechnikou můžeme speciálně u elektrokol jít ještě dál a při podezřelé manipulaci přes aplikaci zablokovat motor, případně zaktivovat brzdy kola, a tím krádeži zabránit,“ vysvětlila vítězná dvojice, jejímž cílem je prosadit svůj produkt na trh a začít vlastní byznys. 

Kola využívají oba mladí podnikavci pro sport i dopravu. Nápad na elegantní zabezpečení jim ale vnukla až negativní zkušenost v blízkém okolí a zprávy v médiích o kriminalitě ve městech. Podle policejních statistik se v Česku ukradne přes 4700 kol ročně, pachatelé cílí především na dražší kousky a nebojí se operovat ani na frekventovaných veřejných místech. „Klasický zámek zloděj bez větší námahy přeštípne, navíc při kratších zastávkách bývá manipulace s ním zdlouhavá. Velký přínos našeho zařízení proto vidíme pro segment B2B, sdílených kol ve městech nebo například pro kurýry a rozvoz jídel.  Nemusí jít přitom jen o kola a elektrokola, systém je adaptabilní také pro elektrokoloběžky, motorky a s menší úpravou i pro auta,“ doplnili Dominik s Kryštofem.

V programu Solve for Tomorrow svoji vizi detailně rozpracovali a nyní už ladí poslední detaily na prototypu zařízení. „Program je postaven na realizaci nápadu pomocí metody Design Thinking, tedy především získávání zpětné vazby od reálných uživatelů. Krom jejího využití jsme u finálových projektů hodnotili kritéria jako kreativitu, míru inovace, zapojení technologií, schopnost zaujmout cílové publikum a pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí. Mezi vyrovnanými finalisty ale rozhodovala i kvalita detailu, analýza konkurence nebo komplexní přístup. Kluci vše splnili výborně, vytvořili kompletní řešení za použití hardwaru i softwaru, aplikaci a samotnou desku pro vystopování odcizených kol. Navíc se zamýšleli i nad tím, jak by krádeži fyzicky zabránili, a inspirovali se blokačním systémem v autech,“ dodala členka poroty Zuzana Mravík Zelenická.