Studenti Fakulty zdravotnických studií vysportovali nejvíc peněz pro vážně nemocné děti

Zveřejněno v Pro ženy
Od - čtvrtek, 27. květen 2021 14:13

Katedra tělesné výchovy a sportu (KTS) Západočeské univerzity v Plzni přišla se dvěma sportovními výzvami. Finance z nich pomohou dvěma malým vážně nemocným dětem a putují i do Fakultní nemocnice Plzeň jako poděkování za mimořádné nasazení zdravotníků v době koronavirové epidemie.

WhatsApp Image 2021 05 19 at 08.54.39První výzva byla určena studentům i zaměstnancům, kteří v ní sbírali body pro své fakulty. První výzva probíhala od 19. října do 16. listopadu a byla vyhlášena ve dvou disciplínách. Jednou byl běh a chůze, druhou jízda na kole či koloběžce. Vítězem první výzvy se stala Fakulta zdravotnických studií.

Do nápadu přetavit celkový počet nachozených, naběhaných a naježděných kilometrů, celkem 61 434, na peníze pro děti, kterým osud možnost běhat a jezdit na kole nedopřál, se postupně zapojily další fakulty univerzity. Kromě Strojní, kde se nápad zrodil, také fakulta elektrotechnická, ekonomická a aplikovaných věd. Peníze se fakulty rozhodly rozdělit mezi Aničku a Jiříka. Děti, které potřebují velice nákladnou péči.

Anička z Dobříše na prodělala během porodu těžkou asfyxii, tedy neměla dostatečný přísun kyslíku, a došlo u ní dokonce k udušení a zástavě srdce. Lékařům se sice podařilo ji oživit, ale bohužel s fatálními následky. Odumřela jí velká část mozku, včetně centra pohybu a řeči. Ve třech měsících u ní propukla epilepsie. Anička se nemůže sama pohybovat ani najíst, nemluví, na své okolí reaguje pouze očima a úsměvem.

Loni na jaře navíc prodělala těžký oboustranný zápal plic, který její zdravotní stav ještě zhoršil. Podstoupila proto několik lékařských zákroků. Stav Aničky je v tuto chvíli stabilní. Péče o ni je ale mnohem náročnější. Psychicky, fyzicky i finančně.

Pandemie oddálila cestu Aničky k rodičům. Pro domácí péči bylo nutné pořídit nákladné speciální zdravotní pomůcky. Vinou přísných epidemických opatření došlo k jejich bezpečnému předání až v těchto dnech. Pomůcky v hodnotě 30 000 korun předal rodičům Aničky osobně děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich. I přes to všechno je to naše štěstí! Vždy nás svým úsměvem neskutečně potěší a jsme rádi za každou chvíli, kdy je s námi,říká Aniččina maminka.

131381989 4063044467073775 53032541804339114 nLepší život pro Jiříka díky aktivním studentům fakult

Finanční podporu obdržel také Jiřík z Holýšova. Když mu bylo devět měsíců, dozvěděli se jeho rodiče, že trpí spinální svalovou atrofií, tedy genetickým nervosvalovým onemocněním postihujícím periferní motorický nerv. Typickým projevem onemocnění je svalová slabost, která se bohužel stále zhoršuje.

V pozdějších stádiích nemoci je patrná i slabost polykacích a dýchacích svalů. Bez léčby se děti, které trpí touto nemocí, většinou nedožívají více než dvou let. Naštěstí na nemoc existuje léčba. Ta, kterou podstupuje Jiřík, umožňuje vytvářet chybějící bílkovinu nezbytnou pro přežití nervových buněk. Léčba formou lumbální punkce, tedy aplikací injekcí do míšního kanálu v oblasti bederní páteře, se musí provádět po celý život a je extrémně finančně náročná. K tomu ještě Jiřík potřebuje nejrůznější pomůcky a rehabilitace, jejichž ceny se pohybují v řádech desítek až stovek tisíc.

Spojené fakulty proto přispěly na transparentní účet, který rodiče, založili. Přispět Jiříkovi na léčbu můžete i vy. Celý Jiříkův příběh a o možnostech podpory se dočtete na stránkách https://www.jirikuneprestavejsesmat.cz/jak-pomoci/.

131325006 4063044497073772 6138514931510234471 nVýzva Poděkuj sportem za mimořádné nasazení zdravotníků v boji s koronavirem

Díky velikému úspěchu první výzvy se studenti, zaměstnanci i absolventi Fakulty zdravotnických studií a dalších fakult ZČU zapojili i do druhé výzvy s názvem Poděkuj sportem. Měsíční výzva se konala od 12. dubna do 12. května. Zapojilo se do ní téměř sedm stovek lidí sportem. Ať už během, chůzí, jízdou na kole, koloběžce, bruslích nebo třeba posilováním a cvičením.

Svoji sportovní aktivitu všichni zaznamenávali prostřednictvím mobilní aplikace do telefonu a výsledky posílali pořádající katedře tělesné výchovy a sportu FZS. Každý uběhnutý, nachozený a ujetý kilometr, nebo deset minut cvičení, znamenal jednu korunu do celkového součtu.

Celkem účastníci výzvy vysportovali 78 147 bodů, které Západočeská univerzita proměnila na peníze a předá je jako poděkování za mimořádné nasazení v péči o nemocné v době epidemie koronaviru Fakultní nemocnici Plzeň. Pomáhali tu i studenti Fakulty zdravotnických studií. Potkat jste je mohli na všech odděleních nemocnice, ale také třeba na základně Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Autor: Markéta Hallová