Střetů s lesní zvěří přibývá

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 5. červen 2022 06:50
Střetů s lesní zvěří přibývá Foto: Policie ČR

Čtyři dopravní nehody, kdy došlo ke střetu osobního vozidla s lesní zvěří, se udály během tří dnů na Rokycansku. Od počátku letošního roku policisté šetřili již 63 podobných událostí.

ViewImage 47K první nehodě došlo 30. května ve 4:10 na silnici mezi obcemi Rokycany a Šťáhlavy. "Devětapadesátiletému řidiči osobního vozidla tovární značky Citroen Berlingo vběhl náhle z pravé strany do jízdní dráhy srnec. Řidič nemohl včas zareagovat a nedokázal střetu zabránit. Uhynulé zvíře bylo na místě dopravní nehody nalezeno a předáno hospodáři lesů," uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová. Škoda na vozidle Citroen byla vyčíslena na 40 tisíc korun.

Hned další den krátce po půlnoci se srazilo osobní auto se zvěří na silnici mezi obcemi Osek a Březina. "Čtyřiatřicetiletý řidič osobního automobilu tovární značky Hyundai jel Oseka na Březinu a náhle mu z pravé strany vběhla do jízdní dráhy srna. Zvíře nebylo na místě nehody nalezeno, ale byla na vozidle nalezena srst," popsala policejní mluvčí. Škoda na vozidle byla vyčíslena na 10 tisíc korun.

ViewImage 46V 18:03 téhož dne na silnici mezi obcemi Hřešislavy a Kladruby řídila devětatřicetiletá řidička vozidlo tovární značky Peugeot Partner. "Žena nedokázala zabránit střetu se srnou, která jí náhle vběhla do jízdní dráhy z levé strany z příkopu. Na místě dopravní nehody policisté zvíře také nenašli, ale zajistili srst z vozidla," podotkla Brožová. Škoda na vozidle Peugeot byla vyčíslena na 10 tisíc korun.

První červnový den po šesté hodině ranní se bouralo mezi obcemi Dobřív a Strašice. "Došlo ke srážce osobního automobilu Ford Galaxy, které řídil čtyřiapadesátiletý muž, se srnou. Ke střetu došlo tak, že řidiči jedoucímu ve směru od Dobříva na Strašice vběhla srna z levé strany do jízdní dráhy. Mrtvé zvíře bylo nalezeno na místě dopravní nehody," doplnila Brožová. Škoda na vozidle Ford byla vyčíslena na 15 tisíc korun.  

Ve všech případech se dopravní nehody obešly bez zranění osob a rovněž u všech řidičů dopravní policisté vyloučili požití alkoholických nápojů před jízdou. Od počátku letošního roku policisté šetřili podle Brožové již 63 událostí, kdy došlo ke střetu motorových vozidel s lesní zvěří. "Je nutné zmínit, že při srážce se zvěří vzniká škoda jejímu majiteli, kterým je většinou místní myslivecké sdružení. Proto zde platí povinnost oznámit dopravní nehodu policii. A to i v případě, že zvěř z místa utekla. Upozorňujeme řidiče, kteří by si usmrcené zvíře chtěli ponechat, že jejich jednání bude kvalifikováno jako trestný čin krádež či pytláctví, za který hrozí až dvouletý trest odnětí svobody," dodala mluvčí policie.