Starostové měst a obcí v kraji sčítají škody po koronaviru. Mají plán, jak by mohl pomoci stát

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 15. červenec 2020 13:19
Domažlice - náměstí Domažlice

Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) navrhuje státu, aby v rámci urychlení zotavení ekonomiky po pandemii COVID-19 zvážil možnosti bezúplatných převodů svých majetků na obce. Opatření by nezvýšilo rozpočtový schodek, přesto by výrazně pomohlo obcím v uskutečnění jejich investičních záměrů.

„Dlouhodobá zkušenost obcí v Plzeňském kraji je taková, že státu trvají nesmírně dlouho převody majetků na obce a často se tak nestihnou čerpat evropské peníze, nebo jsou blokovány možnosti využití národních či krajských zdrojů. Typickou ukázkou jsou pozemky SŽDC u nádraží, kdy v minulosti sešlo z výstavby několika přestupních terminálů, v Plzeňském kraji," podotkl předseda SMOPK a starosta Klatov Rudolf Salvetr. Státní pozemky končí často v rukách spekulantů, kdy v lepším případě jsou obcím po letech prodány za znaleckou cenu, v horším jsou obcím blokovány jejich investiční záměry.

Starostové měst a obcí Plzeňského kraje teď navrhují státu, aby zvážil, zda se mu takový přístup vyplatí. Podle starosty Dobřan Martina Sobotky má totiž s nevyužitými pozemky stát velké náklady. "I kdyby to někoho zaměstnávalo jen na pět procent úvazku, tak ho ta prodejní cena ani nezaplatí," podotkl.

Stát nám blokuje investice, tvrdí města

V Domažlicích blokuje stát například projekt tenisové haly. "Řešíme celou řadu let převod nepotřebné chátrající budovy, kterou máme ve sportovním areálu. Máme tam v úmyslu vybudovat tenisovou halu, plán rozvoje sportu s tím počítá. Jediná věc, která nám zbývá, je neschopnost státu nám tento nepotřebný objekt převést. Stát chce tři miliony, což je naprostý nesmysl. Tento problém se vleče celých šest let, co jsem na radnici. Narážíme na nezájem a liknavost a jsme bezmocní," uvedl starosta Domažlic Zdeněk Novák. Také v chodském městě museli několik investičních akcí kvůli krácení rozpočtu odložit. "Přijali jsme další úvěr. Odložení akcí ale není definitivním řešením. Všechno nasvědčuje tomu, že nebudeme mít peníze ani příští rok. Já osobně světlo na konci tunelu nevidím," doplnil Novák.

Problémy se státem řeší také Rokycany. "Máme kritický nedostatek parkovacích míst. V blízkosti vlakového nádraží nám stát vhodné pozemky blokuje. Nejsme schopni to z nich vymámit. Zvýšili bychom tržby státním dráhám, tak by to měl stát chápat. Pro stát jsou to nevyužitelné pozemky," uvedl starosta Rokycan Václav Kočí.