SPOLU na Slovanech v troskách. ODS nám nic nenabídla, tvrdí TOP 09

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 6. říjen 2022 15:55
SPOLU na Slovanech v troskách. ODS nám nic nenabídla, tvrdí TOP 09 Zdroj: Martin Šuster

Projekt SPOLU zažívá další zemětřesení, tentokrát na plzeňských Slovanech, kde se středopravicové spojenectví rozhodla opustit TOP 09. Důvodem podle všeho byla nedostatečná nabídka ze strany koaliční ODS.

„Podle podmínek smlouvy, která je teď na stole, nebudeme mít v podstatě žádný reálný vliv na chod obvodu Slovany, a z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že odejdeme do opozice. Nebudeme mít ani zástupce v radě a být takto v koalici to nám nedává moc smysl,“ potvrdil serveru QAP.cz dosluhující místostarosta obvodu Jan Fluxa z TOP 09.

ODS, TOP 09 a lidovci přitom v končícím funkčním období na Slovanech tvořili koalici, která byla s výjimkou ČSSD zachována i během voleb právě skrze společnou kandidaturu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v rámci projektu SPOLU. Ten se teď ale stejně jako na Trojce a Čtyřce rozpadl.

Slovany přitom byly jediným velkým plzeňským obvodem, kde SPOLU zvítězilo před hnutím ANO – ODS brala 7 mandátů, TOP 09 a KDU-ČSL po dvou mandátech. Jenže i přes vítězství místní ODS v čele se starostou a senátorem Lumírem Aschenbrennerem přišla oproti minulým volbám o čtyři mandáty.

Na Slovanech nakonec pravděpodobně vznikne široká koalice složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů, STAN a PRO Plzeň, která by znamenala většinu 17 mandátů v 27členném zastupitelstvu. Oficiálně ale zatím nebyla oznámena. V opozici je ANO a TOP 09.

Jisté je, že předvolební jednota projektu SPOLU v Plzni je definitivně v troskách.