Sobota se v Plzni nese ve znamení sportu!

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - středa, 19. duben 2023 07:03
Sobota se v Plzni nese ve znamení sportu! Ilustrační foto: FB Nákupní centrum Borská pole

Hned dvě velké sportovní akce s bohatým doprovodným programem lákají v sobotu 22. dubna obyvatele metropole. Zatímco jedna z nich slibuje čerstvý vzduch a vůni lesa, ta druhá láká na vůni spáleného benzínu.

Půlmaraton Plzeňského kraje.
Půlmaraton i kratší a dětské tratě a bohatý doprovodný program na vás čekají od 9:00 ve Škodalandu, který již poosmé ožije v Plzni - Liticích tradičním rodinným závodem Půlmaraton Plzeňského kraje. Tentokrát si závodníci i jejich fanoušci užijí den plný sportu a zábavy v sobotu 22. dubna.
Půlmaratonci poběží ověřenou a certifikovanou trať s náročným stoupáním hned v úvodu, která vede přes Litice, Šlovice, Dobřany a Lhotu zpět k vodní nádrži České údolí. V nabídce je také OMEXOM krajská desítka nebo krajská pětka, a to včetně týmového běhu na 5 kilometrů. K registracím si závodníci mohou koupit originální triko a limitovanou edici čelenky speciálně navržené pro letošní ročník. Na své si přijdou i ti nejmladší, kteří poměří síly během dětských běhů rozdělených podle věku do celkem pěti kategorií o délce 100, 200, 400, 600 a 800 metrů. Registrace na dětské běhy jsou zdarma. Každý běžec v cíli dostane za svůj výkon originální pamětní medaili. Na trati půlmaratonu nebudou ani letos chybět Plzeňští TEMPO MAKERS v roli vodičů na časy 1:30 až 2:15 hod. 

Přímo ve Škodalandu bude připraven bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na zajímavé sportovní aktivity, jako např. bungee running – bungee basketball, rodeo býk či horolezecká stěna. K dispozici bude mobilní fyzioterapie, fotostěna s originálním vizuálem akce, sportovní doplňky a poradenství. Chybět nebude prezentace složek IZS, malování na obličej, občerstvení a mnoho dalšího.

Atmosféru sportovního dne zpříjemní hudební vystoupení kapely POPs ve Škodalandu. Běžci a fanoušci v Dobřanech na náměstí T. G.M. se mohou těšit na kapelu Semtex.

Pokud jste si loni nechali ujít příležitost vyzkoušet si, jaké to je projet se na handbiku, budete mít šanci letos! Organizace Cesta za snem nabídne i tentokrát možnost zazávodit si právě na těchto speciálních trenažerech pro hendikepované sportovce.

Plzeňský kraj podpoří i letos nákupem vody pro běžce ve výši 23 328 korun charitativní kampaň Diakonie Západ „Voda pomáhá“ a přispěje tak na zajištění dopravy pro klienty denních stacionářů pro osoby s postižením v Plzni (Stacionář Človíček) a na jižním Plzeňsku (Stacionář Plamínek v Merklíně a Stacionář Korálek v Soběkurech). Návštěvníci a běžci mohou také sami podpořit charitativní projekt koupí vody přímo ve stánku Diakonie Západ.

Motoshow 2023
I v roce 2023 se na parkovišti před NC Borská pole v Plzni uskuteční tradiční Motoshow, souboj ve freestyle motocrossu s bohatým doprovodným programem. V sobotu od 10:00 se diváci mohou těšit hlavně na souboj ve freestyle motocrossu. Poprvé přijal pozvánku do Plzně legendární Mat Rebeaud ze Švýcarska, který se bude prát o přízeň diváků s českým sympaťákem Petrem Pilátem.

Freestyle Motocross
Velkým lákadlem bude švýcarský borec Mat Rebeaud. Čtyřicetiletý rodák z Payerne je mistrem světa Red Bull X-Fighters a držitelem až neuvěřitelného počtu medailí ze závodů po celém světě. Stále patří mezi nejlepší švýcarské jezdce a pravidelně se účastní nejdůležitějších a nejatraktivnějších závodů. Velkou zajímavostí je, že jako jediný mezi top jezdci skáče své triky na elektrické motorce. Petr Pilát stále drží primát nejmladšího jezdce na světě, který dokázal už ve svých 14 letech skočit salto vzad. Od té doby uplynulo hodně triků a rodák z Benešova patří ve svých 32 letech k nejlepším freestyle motocrossařům a je jednou z hlavních tváří světového FMX.

Stuntriding na motorce
Na Borských polích se představí unikát české stuntriderské scény. Jediná česká profesionální stuntriderka Kateřina Jandová jezdí od roku 2014, kdy začala trénovat na malé motorce. Aktuálně diváky baví na stroji Kawasaki ZX6R a dokáže předvádět velmi náročné triky u kterých diváci chvílemi nebudou chápat, jak to zástupkyně něžného pohlaví dokáže. Do Plzně dorazí se svým parťákem Jakubem Kykalem, se kterým mají nacvičenou DuoMotoShow.

Stuntriding čtyřkolka
Richard Mošna patří k nejlepším stuntriderům v České republice a může se pyšnit například více než deseti triky, které udělal jako první nebo dokonce jako zatím jediný. Zkušený jezdec se neustále snaží svá vystoupení zlepšovat, aby si diváci vždy přišli na své a dostali nejlepší možný zážitek. Pro Richarda je navíc plzeňská Motoshow opravdu srdeční záležitostí, vždy se do západočeské metropole rád vrací a pokaždé se návštěvníkům snaží nabídnout ještě o kousek lepší vystoupení než na jiných akcích.

Trial show motorka
Lukáš Petráček je několikanásobný juniorský Mistr ČR a držitel rekordu ve skoku do výšky na trialové motorce. Do své show vždy zapojí také diváky a nabídne skvělou podívanou. Jako jediný v ČR se věnuje TRIAL FMX, což znamená, že mu jako překážka slouží speciálně upravený automobil s přívěsem.

Doprovodný program
Diváci si už od 10:00 budou moci prohlížet stroje samotných účinkujících, uvidí také výstavu automobilů z plzeňských autosalonů a několik opravdových historických krasavců, které přiveze Classic Car Club Plzeň.

Program:
10:00 Zahájení doprovodného programu
12:00 Zahájení hlavního programu
12:05 Freestyle motocross
12:25 Trial – Lukáš Petráček
12:45 Stunt – Kateřina Jandová, DuoMotoShow
13:05 Čtyřkolka – Richard Mošna
13:25 Rozhovor Petr Pilát
13:35 Freestyle motocross
13:55 Stunt – Kateřina Jandová, DuoMotoShow
14:15 Trial – Lukáš Petráček
14:35 Čtyřkolka – Richard Mošna
14:55 Rozhovor Mat Rebeaud
15:15 Trial – Lukáš Petráček
15:35 Stunt – Kateřina Jandová, DuoMotoShow
15:55 Čtyřkolka – Richard Mošna
16:15 Rozhovor s hostem
16:25 Freestyle motocross