×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Slavnosti svobody vyhlížejí hvězdného hosta. Do Plzně má přijet americký ministr zahraničí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 17. únor 2020 19:59
Slavnosti svobody K veteránům před pomníkem Díky, Ameriko! by se letos mohl připojit i americký ministr zahraničí. Foto: Richard Beneš

Hvězdného hosta světového formátu by mohly mít letošní Slavnosti svobody v Plzni. Podle informací premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nelze vyloučit, že oslavit 75. výročí konce II. světové války a osvobození Plzně americkou armádou přijede do Plzně americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

„Dozvěděli jsme se to aktuálně z médií, kde se premiér s ministrem zahraničí nechali slyšet, že pozvali amerického ministra zahraničí na slavnosti do Plzně. Jak se to odehrálo, nevím je to zvláštní. Ale když Mike Pompeo přijede, byla by to sama o osobě mimořádná záležitost,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

Primátor je přesvědčen, že záměr amerického ministra zahraničí vycestovat do Evropy a na plzeňské Slavnosti svobody zjevně podpořila i nedávná návštěva plzeňské delegace v USA. „Náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09) a radní Lucie Kantorová (ANO) předali zvací dopis náměstkovi amerického ministra zahraničí. Jakými cestami se toto ubíralo samozřejmě my nevíme. Ale pokud Mike Pompeo do Plzně přijede, jsem přesvědčen, že vedle návštěvy prezidenta Václava Havla v klíčovém květnu 1990, tedy na prvních Slavnostech svobody, by to byla vůbec nejvýznamnější návštěva v historii slavností,“ uvedl primátor Baxa.

Návštěva amerického ministra v Plzni by byla podle slov primátora také vyjádřením mimořádného respektu, který vláda USA má k veteránům, kteří Plzeň osvobodili. „Předpokládáme, že i na letošní Slavnosti svobody přes ten neuvěřitelný časový odstup 75 let přijedou osvoboditelé města Plzně, tedy veteráni americké armády,“ zdůraznil primátor.

Bezpečnostní opatření související s návštěvou amerického ministra zahraničí by zřejmě měla hradit hranila naše vláda. „Neumím si v tuto chvíli nic takového představit, tedy nějaké mimořádné náklady. Oficiálně nás ještě nikdo nekontaktoval. V případě, že už ta návštěva opravdu bude potvrzena, tak předpokládám, že se nějak rozběhne celý složitý proces příprav a dobereme se k nějakému výsledku. Pokud by se mělo jednat o nějaké významné finanční prostředky tak bychom je samozřejmě uvolnili, protože ta návštěva je opravdu mimořádná,“ dodal primátor Martin Baxa.

V minulosti už plzeňské Slavnosti svobody poctila svojí návštěvou také Madeleine Albrightová, která byla rovněž ministryní zahraničí USA. Do Plzně ovšem přijela už v době, kdy tento významný post nezastávala.