Školka v Rokycanech slaví 120 let

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 30. květen 2024 15:06

Média

Mateřská škola U Saské brány v Rokycanech slaví kulaté výročí. A to 120 let od svého postavení. Připravena byla zahradní slavnost pro děti, rodiče, ale i učitelky a vedení města. Akce byla zároveň pojata, jako oslava Dne dětí, takže si to tam všichni pěkně užívali. Hlavně děti.

Rokycany, Mateřská škola U Saské brány. Zahradní slavnost, zároveň Den dětí. Tak to tam vypadalo ve středu odpoledne. „Naše mateřská škola patří mezi jedny z nejstarších škol v Čechách. V první kronice se píše, že vznikla už v roce 1838 jako opatrovna pro malé dítky. Dnes slavíme výročí mateřské školy, 120. výročí, protože budova se začala stavět v roce 1903 a byla postavena, jako klasická jednopatrová budova a uvedena do provozu 15. září 1904,“ prozradila ředitelka školky Věra Zagorová. „Já bych do dalších 120 let popřál hodně štěstí, hodně spokojených rodičů, šťastných dětí. Paní učitelky ať jsou spokojené, ať mají krásnou zahradu, ať budují školku, aby se v ní všem líbilo,“ popřál k výročí místostarosta Jiří Sýkora.

V posledních letech se toho ve škole hodně změnilo. K lepšímu. „V této škole se k lepšímu změnily povrchy podlah, nová střecha, nové zázemí, suterén. Já si myslím, že plno věcí se mění,“ vypočítal starosta Tomáš Rada.

Připravili jsme na dnešní den velké pohoštění pro děti, pro rodiče a pro všechny hosty. Všechno je zdarma, takže děti i rodiče a hosté si pochutnají na dobrotách, které vařily naše kuchařky a zároveň tady děti mají i spoustu dalších aktivit, protože jsme to pojali i jako dětský den. Takže si mohou vyzkoušet práci kováře, bublináře, kameníka a spoustu dalších aktivit uvidí i v budově mateřské školy, kde v každé třídě máme připraveny zajímavé aktivity v souvislosti s tím, co mateřská škola nabízí,“ odkryla program ředitelka Zagorová.

Starosta přiznal, že do této školky chodil, jako dítě. Rád na to vzpomíná. „Krásné, bylo to krásné, ta budova je defacto dispozičně pořád stejná, zahrada je také, akorát byla jinak vybavená. Tady v místě, kde stojíme byl obrovský pivní sud, ve kterém jsme si hrály a nic jiného jsme na zahradě neměli,“ zavzpomínal starosta. Dnes už zahrada vypadá úplně jinak. Tedy, co se týká vybavení. „Samozřejmě. Vždyť za sebou máme obrovskou pirátskou loď, což je asi přání každého kluka být na pirátské lodi. No a vidíte plno dalších doplňků na zahradě, takže si myslím, že děti se tu pořádně vyřádí,“ uzavřel Tomáš Rada.

MŠ U Saské brány v Rokycanech slaví 120 let. foto TV ZAK