Škoda po srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni je 4,75 milionů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 9. září 2020 14:55

Na 4,75 milionu korun vyčíslila předběžně Správa železnic škodu po ranní srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni na Domažlicku. Při události bylo zraněno 22 lidí, informoval mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Plzeňští krajští záchranáři, kteří na místě zasahovali, upřesnili konečný počet lidí převezených do nemocnic na 19, z toho byli čtyři vážně zranění. Mezi ošetřenými cestujícími z osobního vlaku bylo pět dětí, žádné neutrpělo těžká zrnění, řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

Foto: J. Vízner

Událost se stala krátce po 7:00. Podle Illiaše se srazil osobní vlak jedoucí z Klatov do Domažlic s železniční diagnostickou soupravou tvořenou lokomotivou a měřicím vozem. Kdyňské nádraží má dvě dopravní koleje a staniční zabezpečovací zařízení. Osobní vlak měl přijet na nádraží v 7:05. Měl postavenou vjezdovou cestu na druhou kolej, kde měl zastavit pro výstup a nástup cestujících. Na odjezdovém návěstidle byla návěst Stůj. "Z dosud nevyjasněných příčin vlak při vjezdu do stanice nezabrzdil u nástupiště a projel celou staniční kolej až za odjezdové návěstidlo, kde se střetl se služebním vlakem. Ten měl postavenou vjezdovou vlakovou cestu na první kolej," popsal situaci Illiaš. Podle něj bude možné určit odpovědnost za nehodu až po rozboru záznamu elektronického rychloměru a všech dalších souvislostí.

Foto: J. Vízner

Na osobním motorovém voze vznikla škoda 4,2 milionu korun, dalšího půl milionu je škoda na lokomotivě služební technické soupravy a 50.000 korun na drážní infrastruktuře.

Na místě nehody zasahovaly všechny složky záchranného systému. Záchranná služba vyhlásila druhý stupeň trauma plánu. Na místo přijelo sedm vozů zdravotnické záchranné služby, inspektor provozu, vůz pro řešení hromadného postižení osob a vrtulníky. Vrtulníky převezly do nemocnic v Plzni a Praze šest lidí, ostatní zraněné odvezly sanitky také do nemocnic Domažlice, Klatovy, Stod se středně těžkými a převážně lehkými zraněními, řekla Svobodová.

Domažličtí kriminalisté událost prověřují jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Provoz na trati mezi Kdyní a Domažlicemi je přerušen. Jezdí náhradní autobusová doprava. Omezení předpokládají dráhy zhruba do 17:00.

čtk