Skauting v době koronavirové: Setkání přes internet, hitem je společné vaření na dálku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 10. březen 2021 18:27
IMG_7107 foto: Kamil Bečvář

O pravidelných setkávání na každotýdenních schůzkách nebo víkendových výpravách si teď kluci a holky ze skautských oddílů můžou nechat jen zdát. Přesto ve své činnosti pokračuji alespoň na dálku.

Zapnout kameru, zkontrolovat, jestli se všichni slyší a online schůzka může začít. Je to v tuto dobu jediná možnost, jak se alespoň virtuálně potkat se členy oddílu. Videohovor jednou týdně sice nenahradí pestrou skautskou činnost, která se často odehrává v přírodě, ale děti mají alespoň možnost se slyšet a vidět. „Ze začátku pro nás bylo velmi složité připravovat nějaký smysluplný program, kterého by se mohl účastnit každý ze svého pokoje. Po několika odvedených schůzkách jsme nabrali potřebné zkušenosti a teď už mají patřičnou kvalitu. Pořád je ale poměrně komplikované děti zaujmout, zvlášť když se přes počítač i učí“ vysvětluje skautský vedoucí Daniel Bečvář.

„Vše má naštěstí i nějaké výhody. Sice jich v tomto případě moc není, ale pár jich přesto najdeme. Komunikace přes počítač nám umožňuje využívat některé online nástroje (např. Kahoot či Mapy.cz), které bychom do běžného programu, jak jsme ho ještě před rokem znali, těžko zařadili. I my vedoucí se tím učíme a objevujeme nové možnosti“ dodává Bečvář.

Během uplynulého roku, kromě letních měsíců, kdy fungoval skauting distančně, přišli vedoucí s mnoha nápady, které realizovali během online setkávání. Chystaný program je tak různorodý i v tomto nelehkém období. „Poslední dobou si děti velmi oblíbily společné vaření. Pošleme jim předem seznam potřebných surovin a pak postupujeme podle společného receptu,“ popisuje Bečvář.

„Mám velikou radost, že se vedoucí ve všech oddílech pouští do příprav a realizace online schůzek, a neztrácí tak kontakt se svými členy. Často tomu věnují více času než při běžné činnosti. Vážím si jejich práce a doufám, že se jim dostane odměny v podobě možnosti pořádat letní tábory,“ říká předseda okresní rady Junáka Jaroslav Liška.

Počet skautů a skautek v Plzni sice oproti loňsku lehce pokles, ale pořád jsou v oddílech registrovány necelé dva tisíce kluků, holek, teenagerů a dospělých. Až do teď rostla členská základna nepřetržitě 10 let. Za loňský rok se začalo ke skautingu hlásit dalších 167 nováčků. Nejmladšímu členovi jsou 3 roky a nejstaršímu 96 let.

Proč skauting láká Během uplynulých let skauti provedli důležité změny v programu, díky kterým je pro současné kluky a holky atraktivní. Dnešní skauting zachovává formu i metody prověřené časem, samotné činnosti ale dává další obsah, nová témata a aktivity. Klukům a holkám přináší možnost všestranného rozvoje, bezpečného společenství kamarádů a vedoucích, kteří pro ně fungují jako průvodci v jejich rozvoji. Rodiče na skautingu oceňují, že si jejich děti z oddílu odnášejí nejen zážitky s kamarády, ale i samostatnost, praktické dovednosti, sebedůvěru a pevné životní zásady. „Neustále rostoucí zájem dětí a rodičů, kterému na mnoha místech ani nestačí kapacity oddílů a kluboven, ukazuje, že v konkurenci s množstvím volnočasových aktivit skauting obstál. Děti zjevně i dnes dokáží ocenit opravdové prožitky, nevšední dobrodružství a pevné přátelské vztahy,” vysvětluje tisková mluvčí českých skautů Barbora Trojak.

V Plzni se nachází více než padesát oddílů, které připraví pro své členy přes desítky táborů a akcí. Na fungování těchto oddílů se podílí celá řada skautských dobrovolníků, kteří ve svém volném čase tvoří program a starají se o vše potřebné.