Senior zabloudil na procházce, horská služba ho našla v noci vyčerpaného u rozhledny

Foto: HS Šumava

Třiasedmdesátiletý senior včera odpoledne odešel z pečovatelského domu na šumavském Javorníku na procházku a zcela dezorientovaný zabloudil v lesním porostu. Pátrání Horské služby mělo naštěstí dobrý konec, staršího muže nalezli nedaleko rozhledny.

Foto: HS Šumava

Muž se vydal na vycházku, jak byl zvyklý, kolem čtvrté hodiny, zpět domů se ale nevrátil. „Vedení pečovatelského domu nejdříve zavolalo Policii ČR a ti nás kolem desáté večer požádali o spolupráci. Ihned jsme vytvořili několik pátracích týmů v počtu sedmnácti členů HS se třemi psy a začali pěšky i v terénní technice pátrat v lesích kolem vrcholu Javorníku,“ uvedl k okolnostem noční akce Martin Kocum, zasahující člen Horské služby Šumava.

Vzhledem k tomu, že svahy Javorníku jsou hustě zalesněné, museli se záchranáři pustit hlouběji do špatně přístupného terénu. „Kolem půl jedné v noci jsme pak pána našli nedaleko rozhledny na vrcholu. Byl zcela dezorientovaný, vyčerpaný, podchlazený a ještě ke všemu utrpěl poranění lokte. Poskytli jsme mu tedy tepelný komfort a po základním ošetření jsme jej asi v jednu předali Rychlé zdravotnické službě,“ doplnil Martin Kocum.

Vzhledem k hustě zalesněným partiím CHKO i NP Šumava je pátrání po zbloudilých výletnících na Šumavě značně složité. „Pak je obvyklé, že se do pátrací akce vydávají kromě profesionálních i dobrovolných členů HS. Důležitá je také součinnost s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému, jako v tomto případě s Policií ČR,“ připomněl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.