Semlerova rezidence se otevírá veřejnosti

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 12. září 2022 09:00
Semlerova rezidence se otevírá veřejnosti foto: visitplzen.eu

Plzeňská architektura je vážně skvost a není divu, když se Plzně dotkly takové osobnosti jako například Adolf Loos. Jeho designové interiéry jsou světovým unikátem, na který se jezdí dívat lidé z celého světa. Po několikaleté rekonstrukci se 23. září pro veřejnost otevírá Semlerova rezidence na Klatovské třídě 110 v Plzni. Vstupenky jsou již v prodeji. Prodej vstupenek je rozdělen na dva prohlídkové okruhy, na základní a rozšířený.

Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Vznikl na základě konceptu Adolfa Loose a podle projektu Loosova žáka a někdejšího spolupracovníka Heinricha Kulky. Byt je velmi rozsáhlý, nemá klasická podlaží, ale jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni a v Čechách vůbec. Vstupenky si můžete koupit online na webech adolfloosplzen.cz a semler.cz nebo v informačních centrech na náměstí Republiky a Paluba Hamburk.

Při prohlídce základního okruhu projdou návštěvníci prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten, přes vstupní vestibul, až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně. V historickém interiéru jsou umístěny dva architektonické modely a fotoalba s historickými snímky rodiny a domu. Návštěvníci mají též možnost prohlédnout si expozici v infocentru.

Rozšířený okruh o délce 110 min. zahrnuje nad rámec základního okruhu promítání pořadu „Trojrozměrný život Adolfa Loose“ a případně na přání i promítání staršího pořadu „Plzní Adolfa Loose provází David Vávra“ (2015), každý v délce přibližně 20 minut; dále tento okruh obsahuje prohlídku expozice „Kabinet plzeňské architektury 1874–1939“ v bývalém pokoji vychovatelky, kde jsou umístěny čtyři architektonické modely, původní psací stůl architekta Karla Lhoty a expozice o vývoji architektury města s promítáním smyček fotografií.

Vedle historického interiéru má v budově sídlo Centrum pro výzkum architektury, dále je zde návštěvnické centrum, kavárna, prostory pro kulturní akce a školní programy a administrativní zázemí. Semlerova rezidence na Borech je místem historie, objevování a kulturních zážitků, ale může být i komunitním centrem a místem k setkání u kávy.

Dveře budovy jsou otevřené od 23. září. V období od dubna do října bude vstup otevřen vždy od pátku do neděle. V období od listopadu do března, pouze v pátek a v sobotu. Po celou dobu, budou vstupy umožněné v předem stanovených časech.