Komunálky: Plzeň volí Šloufa, nebo nejistotu

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - čtvrtek, 8. září 2022 08:00
Komunálky: Plzeň volí Šloufa, nebo nejistotu Zdroj: SPOLU

Do finiše plzeňských komunálních voleb vbíháme se dvěma přístupy. Plzeňané a Plzeňanky mohou na jedné straně hlasovat pro propracovaný plzeňský program, ztělesněný úspěšným náměstkem primátora Davidem Šloufem a pro jeho čitelnou koalici SPOLU, nebo se mohou rozhodnout pro podivné seskupení, které se rýsuje na základě dosavadních předvolebních debat a celého průběhu volební kampaně. Překvapivou souhru totiž zatím předvádí duo, které by si na celostátní úrovni snad nikdo nedokázal představit. Jako dvojčata vystupují plzeňští lídři ANO a pirátů. Kopie jejich souručenství, které od února vládne na úrovni Plzeňského kraje, se očividně teď chystá i pro naše město.

Nezdražení tepla vs. politikaření

Jedinou překážkou na cestě k tomuto scénáři je dnes koalice SPOLU a její kandidát na primátora David Šlouf. Ten je jasnou alternativou ke kopírování celostátních populistických hesel i povídačkám o nutnosti vyčistit Plzeň. Zatímco někteří jeho konkurenti vymýšleli podobné reklamní kampaně, přemlouvající občany, jak Plzeň údajně nefunguje, David Šlouf jako ekonomický náměstek spolu s primátorem Pavlem Šindelářem a dalšími kolegy pracoval na konkrétní pomoci Plzeňanům v dnešní nelehké době. Výsledkem jejich snahy se stalo rozhodnutí nezdražit v Plzni cenu tepla a vody. „I když běží volební kampaň, my jsme hledali pomoc občanům města, kterou reálně pocítí ve svých peněženkách, a pomůže i plzeňským zaměstnavatelům,“ vysvětlil svůj postoj kandidát na primátora David Šlouf. Ten dokázal svůj citlivý přístup k aktuálním problémům už dříve, když v Plzni rozjel unikátní program výstavby bytů pro mladé a seniory. Když jiní mluví, Davis Šlouf zkrátka řeší problémy.

Teď budou muset Plzeňané rozhodnout, zda si přejí pokračovat v nelehkých časech s osvědčeným Davidem Šloufem, který se stará o jejich problémy, nebo se vydají do nejistoty s předjednaným spojenectvím babišovců a pirátů.

Proti experimentům

Jak by taková čistě mocenská koalice mohla fungovat, se ostatně v plné nahotě ukázalo v poslední době případě přístupu vedení Plzeňského kraje vůči plánu na výstavbu „gigatovárny“ v Líních. Piráti i ANO, kteří se zaklínají sliby o bezpečnosti, nedokázali vládě vysvětlit, že obří průmyslovou zónu u nás v kraji nepotřebujeme, a naopak celý plán ke škodě Plzně podpořili. A k tomu ještě zřejmě i slíbili vybudovat u nás nové ubytovny pro budoucí zahraniční pracovníky.

Podobným experimentům u nás v Plzni musíme zabránit, a to dokáže jedině dobrý výsledek koalice Plzeň SPOLU a jejího lídra Davida Šloufa.

PR