Rušené pobočky na Lochotíně i Vinicích? První obvod ještě zváží model Pošta Partner Plus

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 20. duben 2023 08:41
Rušené pobočky na Lochotíně i Vinicích? První obvod ještě zváží model Pošta Partner Plus Středečního jednání se zástupci České pošty se zúčastnili (zleva) místostarostové Jedničky Jiří Uhlík a Miroslav Šuma a starostka Ivana Bubeníčková. Foto: ÚMO Plzeň 1

První plzeňský obvod ještě zváží fungování dvou poboček, které mají být od července zrušeny, v modelu Pošta Partner Plus. Vedení obvodu se ve středu odpoledne sešlo se zástupci České pošty, aby probralo nedávno zveřejněný plán na rušení poboček, proti kterému se ohradilo. Na Jedničce se tento plán týká pošt v Brněnské ulici na Vinicích a v Kaznějovské ulici na Lochotíně.

„Celá ta situace nás mrzí a snažíme se ji řešit, rušení poboček už je ale bohužel dané. I přesto, že nás zástupci pošty seznámili s tím, že ve všech našich pobočkách ubývá klientů a stále strmě klesá počet transakcí, chceme znát nynější vytíženost těchto poboček. Tedy kolik lidí si tam vyzvedává důchody a využívá další služby. Chceme vědět, zdali Pošta 23 v Družbě zvládne obsloužit celý náš téměř padesátitisícový obvod,“ uvedla starostka Jedničky Ivana Bubeníčková. Na základě čísel se pak s kolegy rozhodnou, zdali podpoří fungování poboček v modelu Pošta Partner Plus, který by obvod musel dotovat. Zatím není jasné, kolik by to obecní kasu stálo.

Podle manažerky interní sítě Jihozápad Miroslavy Šafránkové nyní vedení státního podniku připravuje aktualizaci podmínek projektu Pošta Partner Plus, neboť v souvislosti s rušením pošt o něj nyní starostové projevují velký zájem. „Nové podmínky bychom měli znát třeba do dvou týdnů,“ sdělila. V těch současných je např. tzv. licenční poplatek pro partnery, který je 30 tisíc korun. „Přijde mi hloupé tohle platit, vždyť my máme snahu zachovat službu pro občany, která je pro nás navíc spojená s dalšími náklady,“ namítl místostarosta Plzně 1 Miroslav Šuma.

Na vedení Jedničky se stále obrací řada občanů, kteří s plánem na rušení poboček nesouhlasí. Jde zejména o seniory a handicapované. „Řada z nich si na poštu chodí vyzvedávat důchody a nyní to budou mít daleko,“ uvedla Ivana Bubeníčková. Zástupkyně pošty ji však ujistila, že pošta i nadále bude nabízet roznášku důchodů zdarma, tu si však klient musí domluvit.

Rušení tří stovek poštovních poboček ve středu 12. dubna posvětila vláda. Obyvatel Jedničky se kromě zrušení dvou poboček dotkne i plán na zrušení pobočky pošty v hypermarketu Globus, která se sice nachází v katastru obce Chotíkov, ale hojně ji využívají i obyvatelé sídliště Košutka. Rušení poboček zdůvodnil státní podnik neustále klesajícím trendem v poptávce po tradičních poštovních službách.