Vláda zavařila ředitelům. Na některých středních školách nemá kdo učit

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 17. květen 2021 18:14

Střední školy se pro teoretickou výuku otevřou 24. května. Z pondělního rozhodutí vlády ale školy kvůli maturitám radost nemají. Většinou se žákům v tyto dny dávalo ředitelské volno, toho si ale teď užili víc než dost.

Například na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Plzni maturuje letos 11 tříd. A právě kvůli tomu nebude na hodinách přítomna většina pedagogů. "Absolutně se nám to nehodí, protože 24. - 25. května jsou didaktické testy pro 4. ročníky. My máme ve 4. ročníku asi 260 žáků a budeme je muset ještě hned v pondělí otestovat. A k tomu navrch otestovat dalších našich tisíc studentů a žáků. To byhom opravdu nezvládli," uvedla ředitelka SPŠE Naděžda Mauleová. Ředitelka proto počítá s tím, že všechny žáky do školy nepustí. Podle ní by bylo lepší, kdyby dokončili ročník distančně. Škola totiž nemůže spustit plnohodnotnou prezenční výuku ani v dalších dnech. "U nás začneme maturovat 1. června a budeme maturovat až do 18. června. Navíc máme ještě vyšší odbornou školu. Hned za maturitami budou pokračovat absolutoria. V podstatě máme naše učitele zaměstnané téměř do 20. června a budeme mít teda velké problémy," vysvětila.

Běžně byli žáci druhých a třetích ročníků o maturitách na odborných praxích, ty v letošním roce už ale stejně jako vloni nejsou. Kvůli přítomnosti u maturit vypadne největší střední škole v Plzeňském kraji spousta vyučujících. "Strašně, protože maturuje 11 tříd a když si vezmeme, že je minimálně 8 až 10 kantorů u jedné maturitní komise, tak si to spočtěte. Máme 157 fyzických učitelů," podotkla Mauleová. Vedení školy navíc zatím ještě stále neví, jak to bude bude se středoškoláky, kteří se musí ubytovat v internátech. "Vůbec nejsou z ministerstva pokyny, jestli můžeme ho otevřít v neděli, nebo kdo bude ty žáky a studenty ubytované na Domově mládeže testovat," dodala.

Menší potíže má plzeňské gymnázium Luďka Pika, i tady se ale budou muset zřejmě uchýlit k ředitelskému volnu, alespoň pro část žáků. V pondělí kdy se konají didaktické testy z matematiky a angličtiny, zvládnou vyřešit situaci buď projektovým dnem venku nebo spojením některých tříd. "Kapacitní problém nastane v úterý, kdy se dělá didaktický test z českého jazyka a bude tu sedm tříd od rána obsazeno. To je zhruba 90 maturantů a my jim potřebujeme zajistit klid. Budeme to možná muset řešit ředitelským volnem," dodal ředitel gymnázia Aleš Janoušek.