Rozhledna Chlum u Plzně je zavřená. Hledá se nový provozovatel

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 28. listopad 2022 07:46
Rozhledna Chlum u Plzně je zavřená. Hledá se nový provozovatel foto: Klub českých turistů

První adventní neděle byla posledním dnem, kdy byla rozhledna Chlum v Plzni na Doubravce otevřena pod taktovkou Klubu českých turistů, odbor Plzeň-Bolevec. Provozovatel skončil téměř po 13 letech, nový se zatím hledá. Majitelem rozhledny je soukromá společnost Rozhledna Chlum.

Václav Svoboda, místopředseda boleveckého odboru KČT a vedoucí provozu rozhledny Chlum řekl, že hlavním důvodem, proč už v provozu nechce pokračovat, je nedostatek času. „Začali jsme Chlum provozovat v květnu 2010 pod vedením Lukáše Ptáčka. V roce 2013 jsem pak provoz rozhledny převzal já a vedl jsem jej celých 10 let až do roku 2022,“ napsal v neděli večer na facebookové stránky rozhledny Svoboda. Dodal, že díky uplynulým deseti letům získal mezi návštěvníky Chlumu přátele a také má hezké vzpomínky na některé akce – pochody, závody, noční Chlum i akce pro školy. „Velice rád vzpomínám na několik žádostí o ruku na rozhledně, z nichž dvě byly nakonec přeměněny na svatební obřad přímo na Chlumu. Zatím jsou oba páry stále svoji a přeji jim, ať jim to vydrží co nejdéle,“ připomněl Svoboda.

Na výzvu ohledně nového provozovatele se podle něj zatím přihlásili dva zájemci. „Finální výsledek zatím nevím, záleží na jejich jednání s majitelem rozhledny a městem. Myslím ale, že je k novému provozovateli našlápnuto,“ říká končící provozovatel.

Od pondělí tedy bude rozhledna zavřená stejně jako stánek s občerstvením v její blízkosti. V areálu by měly zůstat dřevěné lavice, altány a stojan na kola. Dětské hřiště ale zmizí. „Po vleklých debatách v odboru jsme se rozhodli jej nikomu nepředávat. Hřiště je staré 12 let a i přes pravidelné nátěry do struktury dřeva nevidíme. Nechceme riskovat jakékoliv tahanice, pokud by se tam někomu něco stalo,“ vysvětluje likvidaci prvků pro děti Svoboda.