Rodičky ve Stodě si mohou nově samy dávkovat léky tišící bolest

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 12. leden 2023 10:12
Rodičky ve Stodě si mohou nově samy dávkovat léky tišící bolest ilustrační. Foto: Nemocnice Plzeňského kraje

Ženy, které rodí ve Stodské nemocnici, mohou nově využít zatím ne příliš rozšířený, ale přesto stále populárnější způsob úlevy od porodní bolesti. Jedná se o pacientkou kontrolovanou analgesii (PCA), jejíž účinek si určuje sama rodička. Má v ruce tlačítko, kterým ovládá podle vlastní potřeby postupné dávkování tišící látky. Během porodu tak reaguje přímo na aktuální bolest. Tišící látka je aplikována v předem stanovených bezpečných mezích určených lékařem a nemá žádné vedlejší účinky na zdraví ženy ani plodu. 

„PCA metodu jsme našim rodičkám nabídli poprvé ve zkušebním režimu v létě a řada rodiček si ji pochvalovala. Proto jsme se rozhodli tento typ analgesie zařadit do standardní nabídky stodské porodnice vedle tradičních metod, jako je inhalační nebo epidurální analgesie s tím, že rodička si může zvolit, co ji bude vyhovovat,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení Michal Junk.

Postup je takový, že ženě je před porodem na porodním sále zaveden zvláštní žilní vstup do paže. Tím je podáváno pomocí speciální pumpy analgetikum, které má prakticky okamžitou účinnost, a naopak organismus jej relativně rychle odbourává. „Pacientka si přitom tlačítkem aplikuje dávku sama a dle intenzity bolesti na ni reaguje v odpovídající míře a v podstatě v reálném čase. Velikost dávek a ostatní bezpečnostní parametry jsou nastaveny anesteziologem,“ doplňuje primář a upřesňuje, že látku je možno podávat po celou první dobu porodní a na začátku doby druhé.

Metoda PCA je poskytována rodičkám bezplatně. V českých nemocnicích je zatím rozšířena více na chirurgických nebo ortopedických odděleních jako pooperační analgesie, kdy touto metodou pacient tiší pooperační bolesti, například po výměně kloubů. Postupně ji ale zařazují do své nabídky i porodnice. Stodská patří mezi první na západě Čech.