Riziko napadení klíšťaty stoupá

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 24. červenec 2021 06:56
Riziko napadení klíšťaty stoupá ilustrační, pixabay

Hrozba přisátého klíštěte se vrací každým rokem s příchodem jarních měsíců. Jedni z nejznámějších cizopasníků jsou pro nás nebezpeční hlavně z důvodu, že mohou přenášet vážné nemoci. V průměru každé páté klíště, které potkáme v přírodě, v sobě obsahuje lymskou boreliózu. O něco vzácnější nemocí je pak klíšťová encefalitida. 

"Existuje nespecifická ochrana před onemocněním v podobě vhodného oblečení. Ale specifická a spolehlivá ochrana je pouze očkování proti klíšťové encefalitidě," uvedla lékařka očkovacího centra Zdravotního ústavu v Plznilékařka očkovacího centra Zdravotního ústavu v Plzni Daniela Fránová. Podle ní je aktuálně zájem o očkování poměrně velký. "Účinnost je vysoká, zhruba 99%," vysvětlila.

Pacienti s diagnózou klíšťové encefalitidy nejčastěji trpí bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Ty jsou obvykle doprovázené i zvýšenou teplotou. V případě neléčeného onemocnění může infekce přejít i v zánětlivé postižení mozkových blan. 

Ne každé klíště, které se na člověka přisaje, ovšem nákazu s přírodní ohniskovostí přenáší. Infikováno je totiž pouze 2-5% klíšťat. „Řekla bych, že teď momentálně máme méně pacientů, než jsme zvyklí. Průměrně se nám tady na klinice vyskytne 35 pacientů. Očekáváme ale nárůst," uvedla primářka Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Jana Váchalová.

Čím dříve navíc klíště odstraníme, tím více snižujeme riziko nákazy. "Klíště se správně odstraňuje tak, že kůži s klíštětem potřete dezinfekcí. Aby se klíště pustilo z té kůže," dodala Fránová.

Meteorologové proto i nadále doporučují, aby se lidé při pobytu v přírodě pohybovali pokud možno po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu.