Radek Novák: Dvojí metr Adamové aneb jak jí Pospíšil ukázal záda

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 30. září 2022 13:40
Radek Novák: Dvojí metr Adamové aneb jak jí Pospíšil ukázal záda FOTO: J.Adlt

Kdyby se konalo mistrovství světa v blábolení, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by jistě brala zlatou medaili. Sebevědomá politička v posledních týdnech předvedla několik slovních veletočů, kterými si pod sebou doslova podkopla židli. Stačí se podívat na její dvojí metr na svého stranického kolegu Jiřího Pospíšila a Petra Mlejnka.

Výsledkem není jen zhoršený obrázek ze strany veřejnosti, ale i nevole mezi samotnými členy TOP 09. Vše podtrhávají předvolební průzkumy, ve kterých TOP 09 zpravidla nemá více než 5 % preferencí. Strana by se tak možná vůbec nedostala do Sněmovny.

Není to tak dávno, kdy Pekarová Adamová v Partii na Primě zuby nehty hájila ministra vnitra a šéfa spřátelené partaje Víta Rakušana a zlehčovala kontakty někdejšího šéfa zahraniční rozvědky Petra Mlejnka s obviněným podnikatelem v kauze Dozimetr Michalem Redlem.

„Je to otázka styků v době, kdy takovou funkci (Petr Mlejnek) vůbec nezastával. On ty kontakty (s Michalem Redlem) otevřeně přiznává. Pojďme to ale rozlišovat. Někdo, kdo je vyšetřovaný nebo dokonce obviněný, by neměl pokračovat ve veřejné funkci. Nic takového ale u pana Mlejnka není,“ nechala se slyšet v televizi Pekarová Adamová.

Připomeňme si, jaký metr měla o pár týdnů dříve na svého stranického kolegu Jiřího Pospíšila. „Na jeho místě bych vyvodila zodpovědnost,“ uvedla v médiích politička, která už za Pospíšila, dvojku pražské kandidátky koalice Spolu, zcela veřejně hledala náhradu. Pospíšil přitom v kauze Dozimetr figuruje jako svědek – stejně jako jeho odejitý exasistent Jiří Fremr.

Nebýt veřejného tlaku a toho, že Mlejnek nakonec ve funkci skončil z vlastní vůle, Adamová by zřejmě hájila Víta Rakušana a Petra Mlejnka dodnes. Zcela nepochopitelně.

Hysterie neschopné předsedkyně

Pekarová Adamová si svým blábolením nejen kopla do vlastní strany, ale svými postoji také dost možná negativně ovlivnila výsledek vlastní koalice v hlavním městě, kde byl lídrem topky právě Jiří Pospíšil, celkově dvojka na společné kandidátce volební koalice Spolu.

Adamová ukázala, že absolutně nezvládá vnitrostranický tlak na svou osobu a řekněme si na rovinu, že je zcela bez debat nejslabší předsedkyní TOP 09 v její historii, což nelibě nenese jen spoluzakladatel strany Miroslav Kalousek, ale i Jiří Pospíšil a mnoho dalších členů strany.

Jiří Pospíšil na kandidátce i ve svých funkcích zůstal a s Pekarovou tak doslova vytřel podlahu. Vždyť kromě vlastních straníků se za něj postavili i politici z ODS – starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, starosta Prahy 9 Tomáš Portlík nebo starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Nakonec měl i více preferenčních hlasů než lídr kandidátky Bohuslav Svoboda z ODS.

Pokus Adamové zbavit se jednoho ze svých stranických soků tak skončil totálním politickým fiaskem. Co víc, rádoby chytré řeči této političky už jsou tak nesnesitelné, že netáhnou dolů jen samotnou TOP 09, ale i celý projekt koalice Spolu – ODS, lidovců a TOP 09.

Pevně proto doufám, že nejpozději letos na podzim se začne psát poslední rok této političky coby předsedkyně TOP 09. Nemám to ve zvyku, ale prosím všechny členy TOP 09, zachraňte sebe i české občany a ušetřete nás této komedie. Zvolte na příštím sněmu do čela vlastní strany někoho schopného, komu je taková funkce hodná.

Markéta Pekarová Adamová by koneckonců mohla najít uplatnění v odpadlické bandě hnutí STAN, jehož předsedu Víta Rakušana tolik obdivuje a hájí, a to i přesto, že k jeho konci na pozici ministra vnitra už vyzývají i političtí komentátoři, kteří současnou vládu dosud nekritizovali.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group