×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Psychiatr chtěl uspíšit porod ženy, jejíž dítě si chtěl osvojit. Teď stojí před soudem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 6. leden 2020 10:58
Krajský soud Plzeň Krajský soud Plzeň. Foto: Richard Beneš

Z těžkého ublížení na zdraví se plzeňského krajského soudu zpovídá sedmašedesátiletý soukromý psychiatr z Tachovska. Podle obžaloby v červenci 2017 opakovaně aplikoval jednadvacetileté těhotné ženě ze severu Moravy lék oxytocin, který se používá k vyvolání porodu. Pak s ní postupně navštívil dvě porodnice a domáhal se císařského řezu. Podle spisu chtěl uspíšit porod, se ženou se totiž předem domluvil, že si po porodu on a jeho žena novorozence osvojí. Za žalovaný skutek mu hrozí až dvanáctileté vězení. Muž vinu popírá.

Podle žalobce muž napsal předpis na oxytocin, ač jej jako psychiatr vůbec nemá ordinovat. Lék poté vyzvedl v lékárně a u sebe doma píchl ženě v 35. týdnu těhotenství opakovaně injekci do svalu, uvádí obžaloba.

Přípravek se ale podává jen v porodnici, a to nitrožilně a s neustálým sledováním srdeční činnosti plodu. Ženě i nenarozenému dítěti podle obžaloby hrozily vážné zdravotní komplikace. V domácím prostředí by při nich podle státní zástupkyně psychiatr nemohl ženě pomoci. Podle obžaloby pak muž zavolal záchrannou službu a nechal těhotnou odvézt. Do nemocnice ve Stodu sám přijel a domáhal se císařského řezu, neboť podle něj porod začal. Lékaři ale zjistili, že porod se nerozběhl. Císařský řez odmítli provést. Týž den se psychiatr podle spisu domáhal císařského řezu také v plzeňské fakultní nemocnici. I tam ho lékaři odmítli.

„Cítím hlubokou lítost nad celou záležitostí, neboť jsem skutečně nevinen jako holubice,“ řekl u soudu obžalovaný. Odmítl tvrzení obžaloby, že ženě injikoval oxytocin. Řekl, že látku v určité fázi vysloveně chtěla sama těhotná. „Jasně jsem jí řekl, že to jako lékař nemůžu udělat, že o tom může rozhodnout jen specialista v nemocničním prostředí,“ řekl u soudu muž. Dodal, že vychovává se svou ženou v harmonické domácnosti čtyři děti. Nechtěl ale říci, zda jsou to jejich biologičtí potomci.

Přiznal že oxytocin předepsal a vyzvedl, ale pro někoho jiného. Léku se říká "hormon štěstí" a v zahraničí se podle obžalovaného aplikuje klientům v psychické nepohodě jako jakési antidepresivum. O aplikaci ho prý požádala jeho pacientka, která nechtěla užívat antidepresiva.

Mladá žena ze severní Moravy podle spisu měla už malé dítě, když zjistila, že je opět těhotná. Z finančních důvodů si ale prý další dítě nemohla dovolit. Odpověděla na inzerát manželského páru z Tachovska, který nabízel adopci dítěte matce ve svízelné situaci. Obžalovaný tvrdil, že se žena prezentovala jako matka ve velké nouzi. Muž za ni zaplatil za její životní náklady a několikrát se o ni u sebe doma staral. Řekl, že k případnému osvojení dítěte ho vedlo jeho sociální cítění a snaha pomoci člověku v tísni. Těhotná s tím podle něj ochotně souhlasila.

Adopci prý mělo usnadnit to, že žena nechala na matrice psychiatra zapsat jako otce. Zároveň prý dala předem svolení, aby si dítě po porodu vzal. Obžalovaný u soudu řekl, že jako otec dítěte není v rodném listě uveden on, ale partner rodičky. Ta více než týden po žalovaném skutku porodila syna v Mulačově nemocnici v Plzni a nechala si ho.

čtk