×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

První září ve znamení oslav, 21. základní škola si připomíná šedesát let

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 1. září 2020 16:21
200901TZ_10 foto: Město Plzeň
První školní den mají za sebou žáci základních a středních škol. Na Slovanech byl tento den ještě víc speciální, tamní 21. základní škola totiž otevřela svoje brány už po šedesáté. Učitelé představili žákům nové maskoty, zároveň primátor Plzně při příležitosti výročí vypustil do vzduchu balónky se zapečetěným vzkazem.
Šedesátiletá tradice, z toho téměř čtyřicet let zaměření na cizí jazyky. 21. základní škola na plzeňských Slovanech vítala dnes svoje žáky slavnostně. Na svoje dětská léta tu vzpomíná i Jan Hosnedl, který do první třídy nastupoval před třiceti devíti lety. Dnes sem přivedl šestiletou dceru. „Ty vzpomínky jsou krásné, škola je zvenku pořád skoro stejná, vevnitř se to ale hodně změnilo a hlavně bych řekl, že se celkově modernizovala výuka,“ říká Hosnedl, který je sám pedagog na soukromém gymnáziu. „Dceru jsme sem zapsali kvůli možnosti učit se anglicky už od první třídy, ale máme to sem, pravda, i kousek od domu,“ směje se otec. Malý Felix se do první třídy těšil. Prý už i něco umí. „Mamka mě doma učila počítat, těším se i na to, až budeme cvičit,“ vypraví chlapec, kterého dnes odvedl nový maskot dinosaura do 1. A. Různobarevní maskoti byli jedním z překvapení, které na děti dneska ráno čekalo u vchodu. Dech se dětem zatajil, když primátor Plzně Martin Baxa vypustil do vzduchu dvacítku svázaných balónků se zapečetěným vzkazem.
foto: Město Plzeň
„Vypustil jsem vzkaz, který napsali učitelé. Při posledním takovémto letu doletěl až na Šumavu, kde ho našli houbaři. Dneska věřím, že to bude ještě dál a najdou ho třeba učitelé nebo děti z nějaké školy v Německu,“ vysvětluje primátor. Vítr foukal ze severovýchodu, je tedy dost možné, že pozdrav do Bavorska dorazí. Primátor během svého proslovu před žáky také zmínil, že vždy vnímal 21. základní školu sice jako těžkou, ale velmi kvalitní. S jeho slovy souhlasí její ředitel Martin Prokop. „Naší prioritou je učit děti od mala cizí jazyky, angličtinu mají třikrát až čtyřikrát týdně, v šesté třídě si pak vybírají němčinu nebo francouzštinu, ruský jazyk učíme jako nepovinný předmět,“ líčí ředitel Prokop. „Nově zavádíme i bilingvní, tedy dvojjazyčnou výuku, a to třeba ve výtvarné výchově. Kvůli velkému zájmu rodičů otevřeli na škole v tomto roce hned čtyři první třídy. Ředitel i primátor doufají, že se povede celý letošní školní rok absolvovat v příjemných třídách a nebude tak potřeba připravená strategie výuky online.