První sníh napadl už i v Plzeňském kraji

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 14. říjen 2020 16:33
špičák Aktuální pohled na Špičák. Foto: webkamera

V Plzeňském kraji ve středu poprvé v nadcházející zimní sezoně 2020/2021 sněžilo. Pět až deset centimetrů napadlo na vrcholech nejvyšších hor regionu, Pancíře a Špičáku na Šumavě. Podle webových kamer je tam stále mírný poprašek. Aktuální teploty na obou šumavských vrcholech se pohybují kolem nuly, ráno tam bylo pod nulou. Informovali o tom Mirka Frenzlová ze železnorudského infocentra a Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V dalších dnech se bude ale spíše oteplovat a srážek bude jen málo.

"Je tam pocukrováno. Auta jedoucí ze Špičáku jsou trochu zasněžená," uvedla Frenzlová. V nižších polohách a přímo ve městě Železná Ruda však prší. Na úpatí obou kopců je kolem dvou stupňů, ve městě je o stupeň více. "Žádné mrazy tu ještě nejsou," dodala Frenzlová. Podle ní už bylo v této sezoně v oblasti mírně pod nulou.

"Ráno byla výška sněžení kolem 900 metrů, dopoledne se to zvyšovalo a teď už je to opravdu v těch nejvyšších partiích (nad 1000 metrů nadmořské výšky). Dopoledne tam bylo pět až deset centimetrů těžkého mokrého sněhu, který se slehával. Víc už by ho tak být nemělo," řekl Cink.

Sníh v této době podle něj není výjimečný. Například před 13 lety napadlo na Pancíři deset centimetrů sněhu hned o prvním říjnovém víkendu. Loni ale začalo sněžit výrazně později a dnů se sněhovými přeháňkami bylo v regionu velmi málo.

V dalších dnech se bude podle Cinka spíše oteplovat a srážek bude velmi málo. "A i na horách už by měly být v té kapalné podobě," uvedl. Ani nad 1000 metry nadmořské výšky nebude srážek mnoho a pouze občas se tam může objevit sníh. Taková vrstva sněhu jako dnes se tam podle něj však neobjeví.

V minulé zimní sezoně se v plzeňské části Šumavy začalo lyžovat až 30. prosince. Nevydařená sezona byla kvůli opatřením proti šíření koronaviru ukončena již 12. března.

čtk

Fotogalerie