První premiérou Divadla Alfa v Plzni jsou v nové sezoně Pohádky z Ošemetna

Zveřejněno v Kultura
Od - úterý, 5. říjen 2021 17:52
První premiérou Divadla Alfa v Plzni jsou v nové sezoně Pohádky z Ošemetna Foto: Divadlo Alfa

Zábavná novinka plná bláznivých barevných maňásků - mapetů. „Pohádky z Ošemetna“ spisovatele a scenáristy Tomáše Končinského je první premiérou Divadla Alfa. Diváci se na ni mohou těšit už 8. října od 18 hodin. V sezóně má divadlo na programu i další čtyři premiéry: technicky náročný kus „Pravdu má každý svou(?)“, který reaguje na fake news, spaghetti western „Pádístepí, náčelník Bizonů“, dobrodružný ponor do světa řeckých bájí „Odysseus“ a pohádkovou detektivku „Zločin v říši pohádek“. Divadlo Alfa chystá i Noc divadel, hostující představení nebo 34. Skupovu Plzeň.

Divadlo Alfa Pohádky  z Ošemetna 2Pro první premiéru sezóny si režisér Tomsa Legierski a dramaturgyně Petra Kosová vybrali čtyři pohádky z knihy „Cesta z Ošemetna“. Její autor Tomáš Končinský spolupracuje především s Českou televizí, píše ale i úspěšné knihy pro děti. Kniha „Překlep a Škraloup“ získala dokonce ceny Magnesia Litera a Zlatá stuha. „Okouzlily mě nejen samotné pohádky, ale také jazyk Tomáše Končinského. Píše pěknou češtinou, nekomplikovanou, srozumitelnou, a přitom nápaditou a kultivovanou, která se dětem nepodbízí. Byla to čistá radost adaptovat jeho texty pro divadlo,“ uvedla Petra Kosová.

Autorská adaptace Končinského předlohy nabídne kromě slovního a divadelního humoru také jemné sociální pobídky pro nejmenší děti: mohou se bát anebo zjistit, čeho se bojí, a třeba se bát přestanou. Nebo – i když je někdo jiný, jako červený vodník, neznamená to, že nemá na světě své místo. Podobné je to s tchořem: zdá se, že je líný a k ničemu, ale i pro něj je na světě taková práce, která mu voní. A také závěrečná pohádka o nafoukané okurce přináší nejen napětí a radost z vítězství, ale také důležité poselství. „Snažíme se dělat divadlo s přesahem. A pohádky Tomáše Končinského přesah nabízí. Součástí každé z nich je moralita, která umožňuje učitelům nebo rodičům s dětmi dále pracovat, povídat si o tématech. Tyto morality ale netrčí, jsou nenápadně přirozenou součástí zábavných příběhů,“ řekl režisér Tomsa Legierski.

Divadlo Alfa chystá další čtyři premiéry

Po úvodních Pohádkách z Ošemetna chystá Alfa v prosinci pro dospívající a dospělé technicky náročný kus s názvem „Pravdu má každý svou(?)“, který reaguje na aktuální fake news a neschopnost diskuze na sociálních sítích. „Do Alfy se po čase vrací hostující dvojice režisér Jakub Vašíček a dramatik a dramaturg Tomáš Jarkovský v celé své štiplavosti. Naposledy jsme se s nimi setkali v autorské inscenaci Kde domov můj? (milostný dopis Československu),“ upozornila Petra Kosová.

Na únor se chystá premiéra grotesky ve stylu spaghetti westernů „Pádístepí, náčelník Bizonů“, které budou slušet tradiční maňásci. Režisér Tomsa Legierski tentokrát oslovil autory Blahoslava Fajmona a Martina Marka, kteří pro plzeňské divadlo píší poprvé. V březnu nabídne Alfa pod názvem Odysseus premiéru dobrodružného výletu do světa řeckých bájí. Herec, skladatel a příležitostně i režisér Divadla Alfa Petr Vydarený a další herci Divadla Alfa, kteří se na vzniku inscenace podílejí, nabídnou zábavnou a někdy trochu strašidelnou podívanou ve výpravě scénografky Terezy Vydarené. Poslední novinkou sezóny bude v květnu pohádková detektivka Zločin v říši pohádek autora Vítka Peřiny v režii Tomáše Dvořáka.

Skupova Plzeň bude příští rok

Kvůli pandemii covidu 19 muselo pořádající Divadlo Alfa v roce 2020 zrušit 34. ročník Mezinárodního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň: nejprve červnový a posléze i odložený říjnový termín. Jedná se o bienále, 34. ročník se proto výjimečně uskuteční až po čtyřech letech, v termínu 8. – 12. 6. 2022. „Předvýběr už probíhá, od listopadu 2021 se mohou soubory hlásit do soutěže a dramaturgická rada festivalu bude pracovat na finální podobě programu,“ upozornil ředitel Skupovy Plzně i pořádajícího Divadla Alfa Jakub Hora.