Od - středa, 14. prosinec 2022 21:00
Jaká byla první polovina sezóny? Mužstvo dvou tváří, produktivní posily i finta v prodloužení ilustrační, foto: HC Škoda Plzeň

Tipsport extraliga zažívá druhou reprezentační přestávku v této sezóně. Pojďme si proto zrekapitulovat první polovinu dlouhodobé části z pohledu čísel. Indiáni měli pomalejší rozjezd, dlouho se drželi u spodních pater tabulky. V současné době však svěřenci Petra Kořínka atakují přímý postup do čtvrfinále.

Západočeši mají na kontě 45 bodů z 28 zápasů, což v neúplné tabulce stačí na páté místo. Na třetí Olomouc mají Západočeši ztrátu čtyř bodů, naopak sedmý Liberec už zaostává o sedm. Extralize zatím vévodí duo Vítkovic s Pardubicemi. Průměrně navštíví zápas v Plzni 4079 diváků, což stačí až na osmou pozici všech klubů.

Škodovka zatím vstřelila 79 branek, lépe na tom v tomto směru jsou jen Vítkovice (80) a Pardubice (94). 74 puků naopak propadlo do plzeňské branky, obrana indiánů patří na sedmé místo. V počtu vstřelených gólů na zápas jsou modrobílí na dělené třetí příčce. Nutno podotknout, že před první reprezentační přestávkou byla Škoda v tomto směru až na jedenáctém místě! Mírné zlepšení je i v počtu inkasovaných branek na jedno utkání, průměrně to v tomto období činí 2.64 branek, což stačí v součtu na deváté místo.

Indiáni jsou často v zápasech více pod palbou. V průběhu základní části modrobílí vyslali na brankáře jen 774 střel, což stačí až na jedenácté místo, v průměru na jeden zápas vystřeli plzeňští hráči na brankář soupeře 27 pokusů, méně pokusů vykouzlí již pouze Sparta, Kladno a možná překvapivě poslední Kometa Brno. Ve velké permanenci jsou oba brankáři Plzně, dohromady čelili 876 střelám na branku, což je po Kladnu a Brnu vůbec nejvíce.

Naopak na co se trenéři mohou spolehnout jsou přesilové hry. Indiáni v nich vsítili devatenáct branek, lépe na tom jsou pouze tři mužstva, procentuální úspěšnost je lehce nad dvaceti procenty. Naopak v posledních zápasech začala Škoda více inkasovat v oslabení, ubránila 80.22 % všech početní výhod soupeř, inkasovala v nich devatenáct branek, což stačí až na deváté místo, po devatenácti kolech byla Plzeň v tomto směru druhá za Mladou Boleslaví.

Před sezónou si přála Plzeň ve své hře přitvrdit, se 178 hity ji patří pátá pozice. Lehce nad průměrem je Škodovka co se týče vhazování. Téměř každé druhá buly končí na hokejkách plzeňských hráčů.

Hned v šestnácti zápasech modrobílí vstřelili první branku v utkání. Z 28 duelů jich hned devět šlo do prodloužení či samostatných nájezdů. V dovednostní disciplíně se Plzeňanům zatím vůbec nedaří, ani v jednom ze tří pokusu neuspěli. Naopak šestkrát již prodloužení skončilo předčasně, ve třech případech se povedlo zápas ukončit Plzni. V nastaveném čase Plzeň často sahá k power play, proti Vítkovicím a Karlovým Varům uspěla Škoda díky odvolání brankáře, v Liberci rozhodl po hezké individuální akci Petr Zámorský.

Individuální statistiky

Hned dva Plzeňáky najdeme v elitní dvacítce kanadského bodování. Druhý dech v letošní sezóně chytil Petr Kodýtek, který je nejproduktivnějším hráčem plzeňského celku. S 26 body patří Kodýtkovi celkově šestá příčka. Za dobré výkony si lídr plzeňského celku také vysloužil pozvánku do národního týmu. Zúčastnil se Karjala Cup, kde si připsal dvě asistence. V těchto dnech se připravuje s reprezentací na turnaj ve Švýcarsku.

Na sedmnáctém místě bodování se nachází předsezónní posila z Finska - útočník Aleksi Rekonen (9+12). Třetí v pořadí je následně Kryštof Hrabík, jemuž patří 24 pozice (6+12). Za své výkony si Hrabík také vysloužil premiérovou pozvánku do národního týmu.

Skvěle do týmu také zapadl Adrián Holešinský, který za modrobílé barvy zatím odehrál jedenáct zápasů, v nich si ale připsal již pět bodů třináct bodů, tudíž víc než jeden bod na utkání. Proto s ním také západočeský klub podepsal novou smlouvu, která nyní vyprší až v roce 2025. Slovenský útočník se již pětkrát dokázal střelecky prosadit a osm branek připravil pro své spoluhráče. Nejvíce mu vyšlo nedávné utkání proti Olomouci, kde byl hned u tří branek.

Minulý týden kádr indiánů doplnil také navrátilec z Ameriky Jakub Pour. V obou zápasech dokázal skórovat, navíc proti Olomouci u jednoho gólu i asistoval. Výborný vstup do staronového prostředí.

Velmi dobré výkony odvádí obránce Petr Zámorský, který je na třetím místě bodování celé soutěže mezi obránci (6+12), avšak na vedoucí duo Balinskis - Košťálek ztrácí bek indiánů jediný bod. Obránce Škody dostává na ledě spoustu prostoru, v průměru to je více než 27 minut na utkání, což je suverénně nejvíce ze všech hráčů TELH, druhý Jake Dotchin z Kladna ztráví na ledové ploše průměrně hned o tři minuty méně.

Jak je již obecně známo, v Plzni se dává hodně prostoru mladým hráčům a ani tahle sezóna není výjimkou. Hned sedmnácti hráčům je 25 let a méně. Nejmladším hráčem je Adam Dvořák, který letos dal již dvě branky. Svůj debut si v probíhající sezóně odbyl Marek Soukup. Hned ve třetím utkání si připsal asistenci.

Škodě se daří v početních výhodách. Hned osm branek v nich vstřelil Aleksi Rekonen, což je společně s Růžičkou z Třince nejvíce z celé ligy. Dohromady v početních výhodách finská posila posbírala již patnáct bodů, což ho pasuje na druhé místo. Hned na třetinu svých bodů dosáhl v početní výhodě také Kryštof Hrabík, jenž těží z výborné práce na brankovišti.

Ve statistice plus mínus je na pátém místě Vojtěch Budík (+13). Zajímavostí je, že před ním jsou jen hráči Pardubic.

Co se týče brankářů, Miroslav Svoboda zatím odchytal šestnáct duelů, Dominik Pavlát o čtyři méně. Oběma se povedlo již vychytat čisté konto, Svobodovi dokonce hned ve dvou případech. Svoboda zavřel svou branku proti Kladnu (4:0) a Mladé Boleslavi (1:0), Dominik Pavlát zase vychytal všechny střelce Sparty (4:0). Lepší procentuální úspěšnost zákroků má zatím Miroslav Svoboda (92.32 %), který svému celku vychytal devět vítězství s průměrem lehce pod 2.5 branek na zápas. Dominik Pavlát zatím v pěti případech z ledu odcházel jako vítěz, jeho úspěšnost činí 91.98 %, s průměrem 2.30 branky na utkání. Svoboda má na svém kontě také dvě asistence, po jedné mají jen čtyři další gólmani.