První plzeňský pumptrack se brzy otevře. Kde ho najdete?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 25. květen 2022 08:42
První plzeňský pumptrack se brzy otevře. Kde ho najdete? Foto: ÚMO Plzeň 1

Zábavu pro malé i velké nabídne vůbec první pumptracková dráha v Plzni, která vyrůstá v Bolevci za konečnou tramvaje číslo 1. Pumptrack Plaská bude slavnostně otevřen v sobotu 11. června odpoledne, přičemž na návštěvníky čeká nabitý program, který se bude točit nejen kolem cyklistiky. Pumptrack si vyžádá investici za více než 2,5 milionu korun, které jdou z rozpočtu městského obvodu Plzeň 1.

pumptrack stavba konec kvetna 10Asfaltová dráha pro kola a koloběžky tvoří dva vzájemně propojené okruhy s vlnkami a klopenkami. Velký okruh je dlouhý 188 metrů, má 9 klopených zatáček, 30 vln a 2 skoky, menší okruh, který je určený hlavně těm mladším, má 47 metrů, 3 klopené zatáčky a 8 vln. „V nejužším místě má pás 1,8 metru, v nejširším 2,5 metru,“ uvedla vedoucí Odboru investic a majetku ÚMO Plzeň 1 Andrea Šlechtová. Dráha bude v nejvyšším bodě 1,2 metru nad terénem.

O výstavbě pumptrackové dráhy v Bolevci se začalo nahlas hovořit v roce 2019. S nápadem tehdy přišli dva sportovně založení zastupitelé. „Následně jsme se jeli podívat na asfaltový pumptrack do Břas, který se nám moc líbil. Návrh poté schválilo zastupitelstvo a myšlenka začínala získávat reálnější obrysy,“ řekla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová. Na začátku bylo ve hře více variant. „Uvažovali jsme o kratší dráze s gumovým povrchem, ta by ale byla příliš nákladná, nebo o hliněném povrchu, který by však byl náročný na údržbu, i proto jsme nakonec vybrali asfalt,“ vysvětlila starostka.

A v čem vlastně spočívá kouzlo pumptracku? Dráhu lze projíždět i bez šlapání či odrážení. Jezdec nabírá a udržuje rychlost takzvaným pumpováním na vlnkách a klopených zatáčkách. I díky tomu získává nové dovednosti na nerovném povrchu, učí se pozornější a přesnější jízdě. V Plzeňském kraji je několik pumptrackových drah, např. v již zmíněných Břasích, dále třeba v Přešticích, Chlumčanech, Sušici nebo Železné Rudě.

Slavnostní otevření boleveckého pumptracku se uskuteční 11. června od 13 do 18 hodin. Na programu je originální show bikerů, jízda na pumptracku s instruktorem nebo servis kol zdarma. Odpoledne pak zpestří DJ LPD. Všichni, kteří si přijdou zajezdit, nesmí zapomenout na ochranné přilby.